دسته‌بندی نشده

آسیاب قهوه

تاریخ نشان می‌دهد که 800 سال بعد ازمیلاد مسیح اتیوپیای‌ها مصارف متعددی از انواع قهوه را کشف کرده‌اند. آن‌ها به قهوه به عنوان یک نوشیدنی دلچسب علاقه پیدا کردند و دریافتند که دانه‌های قهوه را باید با استفاده از ملات یا ملات سنگی خرد کنند.

نسخه‌های ابتدایی آسیاب قهوه درست مثل امروز، از اشکال مختلفی تشکیل شده بود. به عنوان مثال، برخی آن‌ها را به شکل سنگی و برخی دیگر به سبک چوبی و در برخی مناطق، از روش هاون و ملات برای خرد کردن قهوه استفاده میشد.

اولین آسیاب توسط یونانی‌ها حدود 1350 سال قبل از میلاد مسیح برای خرد کردن دانه‌های قهوه و تبدیل آن‌ها به یک پودر یکنواخت ساخته شد که کاملا ابتدایی بود. با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی، آسیاب قهوه‌های پیشرفته و حرفه ای پدید آمد.

اگر راغب هستید دستگاه آسیاب قهوه تهیه کنید حتما به فروشگاه اینترنتی سان‌راپ سری بزنید و آنچه نیاز دارید را تهیه کنید.

آشنایی با بهترین مدل‌های آسیاب قهوه

برای اینکه یک فنجان قهوه خوش طعم و اصیل داشته باشیم نیاز است که دانه‌های قهوه خود را آسیاب کنیم. معمولا دانه‌های  قهوه به سه صورت درشت، متوسط و نرم آسیاب می‌شوند که هر کدام برای تهیه نوعی نوشیدنی کارایی دارد. به عنوان مثال قهوه فرانسه باید به صورت درشت،  دانه‌های اسپرسو به صورت متوسط و دانه‌های قهوه ترک باید بسیار نرم آسیاب شود.

نحوه آسیاب کردن دانه‌های قهوه بسیار مهم است زیرا تاثیر مستقیمی بر طعم قهوه و میزان تلخی آن دارد.

آسیاب قهوه انواع گوناگونی دارد که معمولا هر کسی بر اساس نیاز و نوع مصرف آنچه را که بیشتر کارایی دارد را تهیه می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع آسیاب قهوه و بررسی کاربردهای آن بپردازیم.

آسیاب قهوه دستی

توجه داشته باشید که هنگام خرید قهوه ساز حتما یک آسیاب قهوه نیز تهیه کنید. اما این را هم بدانید که اگر زیاد اهل نوشیدن قهوه نیستید و تنها در وعده عصرگاهی خود یک فنجان قهوه می‌نوشید نیازی به دستگاه‌های آسیاب قهوه حرفه‌ای ندارید و نیازتان با یک آسیاب قهوه دستی هم رفع می‌شود.

آسیاب قهوه خانگی به نسبت آسیاب‌های برقی و حرفه‌ای ارزان‌تر است، فضای کمتری را در آشپزخانه شما اشغال می‌کند و سر و صدای کمتری نیز دارد؛ همچنین روش کار با آسیاب قهوه دستی بسیار آسان است تنها کافی است دانه‌های قهوه را درون دستگاه بریزید و اهرم را بچرخانید.

از معایبی که دستگاه آسیاب قهوه خانگی دارد این است که شما کنترلی روی میزان آسیاب شدن قهوه ندارید و گاهی نمی‌توان دانه‌های یکنواختی بدست آورد.

از انواع آسیاب قهوه دستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هاریو اسکروتن
  • هاریو میل اسلیم مینی
  • جعبه اکریلیک هاریو
  • Porlex JP-30
  • هاریو کنیستر

با توجه به تحریم‌ها اکثر این آسیاب‌های خانگی در ایران وجود ندارد.

آسیاب قهوه صنعتی

آسیاب قهوه صنعتی یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در فرآیند قهوه سازی است. قهوه خوب، یک آسیاب عالی را می‌طلبد. در انتخاب آسیاب قهوه حرفه‌ای باید دستگاهی را انتخاب کرد که قادر است  تمام عطر و طعم و عطر دانه‌های قهوه را استخراج کند. در واقع با آسیاب‌های صنعتی می‌توان قهوه حرفه‌ای تر و اصیل‌تری تولید کرد.

دستگاه آسیاب قهوه صنعتی برای کافه‌های شلوغ، رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها انتخابی عالی هستند زیرا به کمک آن می‌توان در روز تعداد بیشتری فنجان قهوه تهیه کرد و به سبب کارایی  متنوعی که دارند قیمت بیشتری دارند اما چون برای فضاهای بزرگ و صنعتی طراحی شده است فضای بیشتری اشغال می‌کند، وزن آن سنگین است و سر و صدای زیادی تولید می‌کند.

نکته: برخی از دستگاه های حرفه ای همچون دستگاه اسپرسو ساز خود دارای آسیاب هستند البته قیمت این مدل دستگاه ها بیشتر از سایر نمونه های اسپرسوساز است.

آسیاب قهوه تیغه‌ای

همانطور که از اسم این نوع آسیاب مشخص است از چندین تیغه تشکیل شده است. روش کار با آسیاب قهوه تیغه ای بسیار راحت است به طوری که دانه‌های قهوه را درون دستگاه ریخته و صبر می‌کنیم تا دانه‌ها خرد شوند.

نکته: در این نوع آسیاب،  قابلیت تنظیم میزان آسیاب شدن قهوه وجود ندارد. هر چقدر دانه‌ها بیشتر درون دستگاه باشد خردتر و نرم‌تر می‌شود.

این نوع آسیاب قیمت مناسبی دارد و برای تازه کاران مناسب است از طرفی چون تیغه‌های این دستگاه ناهماهنگ  می‌چرخند پودر قهوه یکدست و یکنواختی تحویل شما نمی‌دهد.

آسیاب قهوه دندانه‌دار

آسیاب قهوه دندانه‌دار دو تیغه دارد که یکی از آن‌ها ثابت و دیگری متحرک است. دقت این نوع دستگاه نسبت به آسیاب تیغه‌ای بیشتر است اما باز هم پودر قهوه یکدست و یکواختی به شما تحویل نمی‌دهد؛ ضمن اینکه سنگین است، قیمت بالایی دارد و برق زیادی مصرف می‌کند.

قیمت آسیاب قهوه حرفه‌ای

همانطور که گفته شد قهوه سازهای دستی و صنعتی از لحاظ کارایی و خدمات متفاوت هستند و هر کدام از آن‌ها را می‌توان در محیط‌ های متفاوت برای کارایی مختلف استفاده کرد همین امر موجب می‌شود تا قیمت آسیاب‌های قهوه متفاوت باشد.

آسیاب‌های خانگی یا همان دستی به سبب امکانات ساده‌ای که دارند قیمت مناسبی دارند در حالیکه قهوه سازهای صنعتی به دلیل قابلیت تهیه‌ی میزان قهوه بیشتر در روز قیمت بیشتری دارند.

در نتیجه در هنگام خرید نیاز خود را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در هنگام خرید آسیاب قهوه چندین نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید.

آسیاب قهوه دستی یا برقی

  انتخاب این نکته که آسیاب قهوه دستی برای شما مناسب‌تر است یا برقی بستگی به نیاز و میزان مصرف شما دارد پس نمی‌توان پاسخ واحدی برای آن ارائه داد بلکه شما باید به این سوالات پاسخ دهید که آیا یک قهوه خور حرفه‌ای هستید یا نه؟  روزی چند فنجان قهوه می‌نوشید و …؟

پاسخ به این سوالات شما را در انتخاب آسیاب دستی یا برقی یاری می‌کند. در واقع بهترین آسیاب قهوه همانی است که شما از کار کردن با آن لذت می‌برید و احساس رضایت دارید.

تنظیم آسیاب قهوه دستی

 همانطور که می‌دانید در آسیاب‌های دستی امکان تنظیم دقیق میزان آسیاب وجود ندارد پس دقت داشته باشید اگر نیاز است دانه‌های قهوه شما درشت آسیاب شود مدت زمان کمتر، و اگر نیاز است خیلی نرم شود مدت زمان بیشتری درون دستگاه باشد.

برای سایر دستگاه‌ها همچون برقی و صنعتی نیز باید بر اساس نوع نوشیدنی درجه آسیاب قهوه را تنظیم کنید.

مثلا میزان درجه آسیاب قهوه اسپرسو با قهوه ترک بسیار متفاوت است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *