تاریخچه قهوه و انواع آن

پد قهوه

تصویر پد قهوه

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم پد قهوه چیست ساده‌ترین و آسان‌ترین مثال تی بگ چای است. پد قهوه همانند تی بگ است. در این بسته بندی مقداری قهوه را به حالت فشرده سازی در آن پد قرار می‌دهند و برای استفاده سریع در آب جوش استفاده می‌کنند.

ای اس ای استاندارد جهانی پد‌های قهوه است که درون آن معادل 44 میلی متر است. هر پد که مطابق استاندارد‌های ای اس ای باشد در آن دستگاهای اسپرسو قرار می‌گیرد.

یک پد بین 6.7 تا 5.5 گرم قهوه دارد. که وزن طبیعی آن حدود 7 گرم است. این اندازه گیری که گفتیم به دانه‌های ریز شده قهوه بستگی دارد. این قهوه‌ها در نگهدارنده‌های مخصوص که داخل فیلتر است قرار می‌گیرد. در بعضی از دستگاهای قهوه سازی همان وسیله است که برای قهوه آسیاب شده استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله با سان راپ همراه باشید تا شما را بیشتر با پد قهوه آشنا کنیم.

 

تاریخچه پد قهوه

استفاده از دستگاه اسپرسو و نسپرسو که قابلیت گذاشتن پد قهوه را دارند در دهه 90 به اوج محبوبیت خود رسید. هنگامی‌ که شرکت ایتالیایی ای اس ای آن را پایه گذاری کرد و استاندار‌های خاصی برا آن مشخص کرد، شرکت‌های معروف قهوه ایتالیا تلاش بسیار زیادی برای فروش این قهو‌ها برای مصارف خانگی کردند. علاوه بر این‌ها با توجه به اینکه استاندارد‌های ای اس ای قابل انعطاف است از سایر دانه‌های قهوه نیز می‌تواند استفاده کرد. همین دلیل سبب شده است سایر دستگاه‌های قهوه ساز مانند دلونگی برای ساخت دستگاهای قهوه منطبق با استاندارد‌های ای اس ای تشویق شوند.

 

مقایسه پد قهوه با خود قهوه

یکی از دلایل محبوبیت قهوه راحتی استفاده از آن است. درست کردن اسپرسو دستی، نیاز به مهارت بالایی دارد و نیاز دارد و تا حدودی محیط اطراف را کثیف می‌کند.

چرخ دنده‌ها باید کالیبره شود و قهوه باید به درستی تف داده شود. از طرفی فضای کاری اطراف باید تمیز و دارای نظم باشد.

قهوه‌های داخل این پد‌ها رست شده هستند و از قبل تمام فرآورده‌ها بر روی آن‌ها انجام شده است. این نکته را در نظر داشته باشید کیفیت قهوه دست ساز از قهوه‌های پدی بالاتر است.

تصویر Coffee pad

دلیل بالا بودن کیفیت قهوه دست ساز نسبت به پد قهوه

قهوه‌های موجود در پد‌ها به اندازه نیست که قهوه‌ای همانند قهوه‌های دست ساز را بدهد. بنابراین نمی‌توان به هیچ عنوان آن را با اسپرسو‌هایی که با دستگاه آماده می‌شود استفاده کرد. هرچند تولید کنندگان قهوه‌ها برای جلوگیری از پایین رفتن کیفیت از فویل‌های مخصوص استفاده می‌کنند.

 

طراحی ویژه پد‌های قهوه برای استفاده سریع و آسان

پد قهوه برای خارج کردن سریع قهوه طراحی شده است و اگر بخواهیم پد و روش دستی را با یکدیگر مقایسه کنیم:

 برای یک شات حدود 35 میلی لیتر اسپرسو، مدت زمان لازم حدود 20 الی 35 ثانیه است. این زمان برای خارج شدن هرچه بیشتر طعم و عطر قهوه است؛ اما برای گرفتن قهوه از پد، به نیمی از این زمان نیازمند هستیم.

 

انواع پد‌های قهوه

دو نوع پد قهوه داریم که در این بخش می‌خواهیم از مزیت‌هایش بگوییم.

 

پد‌های نرم و سخت

اگر به دنبال تهیه یک فنجان قهوه با پد هستید و می‌خواهید همان مزه‌ی قهوه سنتی را بدهد می‌توانید از پد‌های نرم استفاده کنید؛ زیرا بهترین گزینه است. این پد‌ها در مقایسه با سایر پد‌ها دارای انحنای بهتری هستند، مزه بهتری دارند و رایحه قهوه در آن‌ها بیشتر است. معمولا پد‌ها درون فویلی بسته بندی می‌شوند تا حفظ رایحه و تازگی قهوه به حداکثر برسد.

اما نوع پد‌های قهوه‌ای سخت برای آماده شدن قهوه در زمانی است که بسیار عجله دارید. با این پد شما زیر 5 ثانیه قهوه نظرتان را تحویل می‌گیرید و این می‌تواند از مزیت‌های پد‌های سخت باشد.

تصویر قهوه

قهوه موجود در پد قهوه

قهوه موجود در پدهای قهوه کمتر از قهوه‌ای است که در دستگاه اسپرسوساز استفاده می‌شود البته باید بدانید که این پدها برای آماده سازی یک فنجان قهوه است. قهوه موجود در این پدها از نظر کیفیت و طعم با قهوه‌های آسیاب نشده تفاوت دارد و برای اینکه اکسیژن به این قهوه‌ وارد نشود از فویل‌های آلومینیومی استفاده می‌شود.

 

نکات مهم در خرید پد قهوه 

آماده کردن قهوه با پد قهوه بسیار راحت است؛ به همین منظور که مدت زمان بسیار کوتاهی برای دم کردن آن صرف می‌شود افراد خواهان این پدها هستند. در نظر داشته باشید که باید نکاتی را برای پد قهوه رعایت کنید.

در هنگام خرید به اولین گزینه‌ای که باید توجه کنید تاریخ انقضا آن است. هر چه پد قهوه دارای تاریخ انقضا بیشتری باشد طعم و غلظت قهوه با کیفیت‌تر است.

دقت داشته باشید که حتما پدها در داخل آلومینیم بسته بندی شده باشد؛ به این علت که اگر در معرض هوا باشد کاملا طعم قهوه دچار مشکل می‌شود.

توجه کنید که بسته بندی حتما دارای علامت استاندارد باشد. 

در کنار پد قهوه نوع دیگری از محصولات قهوه به نام کپسول نسپرسو وجود دارد. برای درست کردن یک قهوه با کپسول نسپرسو ما به دستگاه نسپرسو ساز نیاز داریم که انتخاب بین این دو سلیقه است.

 

معروف‌ترین برندهای پد قهوه

برندهای متفاوتی این پدها را تولید می‌کنند و انواع پد قهوه در سراسر جهان با کیفیت و طعم‌های قهوه وجود دارد. با وجود این که پد قهوه کمیاب است برندهای معروفی نیز در ایران وجود دارند. برندهایی مانند ساکوالا، کافه کربنلی، استارباکس، لاوازا و… از معروف‌ترین آن‌ها است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *