تاریخچه قهوه و انواع آن

اصطلاحات مربوط به قهوه

تصویر قهوه

در دیکشنری اصطلاحات باریستایی، در مورد قهوه و انواع آن اصطلاحات متعددی ذکر شده است که ممکن است برای شما جالب توجه باشد. این اصطلاحات اطلاعات جالبی از قهوه در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی از معروف‌ترین اصطلاحات در رابطه با قهوه، مربوط به آزمون کافی کاپینگ است. در این آزمون حس چشایی و عطر و طعم قهوه سنجیده می‌شود و اطلاعات مفیدی را به باریستا و یا هر فرد دیگری می‌دهد. در ادامه با سان راپ همراه باشید تا توضیحات کامل‌تری را در این حوزه به شما ارائه می‌دهد.

 

اصطلاحات قهوه

در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این اصطلاحات را ذکر کرده و توضیحات مختصری درباره هریک ارائه می‌دهیم:

اسیدیته

یکی از اصطلاحات مهم در مورد قهوه است که مقدار ph قهوه را مشخص می‌کند. منظور از اسیدیته قهوه نوع اسید موجود در آن و طعمی که در اثر آن در قهوه ایجاد می‌شود، است. این اسیدها طعم‌های ترشی، شرابی، میوه‌ای و یا تند و تیزی خاصی را در قهوه ایجاد می‌کنند.

 

رایحه (Aroma)

 منظور از رایحه قهوه، بو و عطر قهوه تازه است که در هنگام دم کردن مشام شما را درگیر می‌کند. عطر گلی یا وانیلی، رایحه‌ای است که معمولا از قهوه تازه دم آوردی شده استشمام می‌شود.

 

Finish

 به عطر و طعم بخار قهوه در دهان بعد از نوشیدن آن گفته می‌شود. این مزه و عطر با طعم قهوه در حال خوردن متفاوت است و می‌تواند شکلاتی، سوخته، تنباکویی، کاراملی و… باشد.

 

 body 

اصطلاح دیگری است که باید در مورد قهوه بدانید. هرچه غلظت قهوه بیشتر باشد، به اصطلاح قهوه سنگین‌تر است. میزان غلظت قهوه را با سه حالت لایت، مدیوم و فول بیان می‌کنند.

تصویر دانه‌های قهوه

انواع قهو‌ه‌ها برای آشنایی با اصطلاحات مربوط به قهوه 

قهوه دارای تنوع زیادی در طعم و بو است و هر کدام از آن‌ها شدت تلخی، غلظت، مزه و… متفاوتی از دیگری دارد؛ در حالی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند قهوه تنها یک طعم و یک مدل است، آن‌ها از دنیای فوق العاده قهو‌ه‌ و انواع آن اطلاعات بسیار ناچیزی ندارند.

عربیکا و ربوستا دو نژاد معروف قهوه است که افراد حرفه‌ای در این زمینه آشنایی کاملی با آن‌ها دارند.

 

عربیکا

عربیکا یکی از انواع قهوه است که عطر زیاد و کافئین کمی دارد. عربیکا در درصدهای مختلف در انواع قهوه وجود دارد‌.

 

روبوستا

نوع دیگری از قهوه که نسبت به عربیکا عطر کم‌تر و کافئین بیشتری دارد. ربوستا را نیز مانند عربیکا متناسب با نوع قهوه در مقدار متفاوت به ترکیب قهوه‌های گوناگون اضافه می‌کنند.

 

قهوه ترک

 از معروف‌ترین انواع قهوه است که آن را به کمک ابزاری مشابه شیر جوش روی گاز آماده می‌کنند؛ در نتیجه قهوه آماده شده از فیلتر خاصی عبور داده نمی‌شود و پودر آن در پایان ته فنجان باقی می‌ماند.

 

قهوه فرانسه

نوع دیگری از قهوه است که کپسول قهوه را باید در فرنچ پرس بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد. این قهوه غلظت کمتری دارد و رقیق است.

کپسول‌ نسپرسو، قهوه آماده است که معمولا کیفیت مختلفی ارائه می‌شود. روش تهیه خاصی ندارد، به عبارتی تنها کافی است بسته را درون دستگاه مخصوص قرار دهید و سپس قهوه آماده شده را میل کنید‌.

تصویر قهوه دمی

اصطلاحات رایج قهوه در کافی شاپ

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به همراه دوستان و یا حتی همکارتان در اوقات فراغت به کافی شاپ رفته باشید، اما اطلاعی از اصطلاحات انگلیسی کافی شاپ که در منو آن درج شده، نداشته باشید؛‌ در چنین شرایطی احتمالا احساس خجالت و سرخوردگی کردید و نمی‌دانستید متناسب با سلایق خود بهتر است چه چیزی سفارش دهید. در ادامه مطلب قصد داریم در رابطه با این اصطلاحات توضیحات ساده و کاربردی را به طور خلاصه برای آشنایی شما با آن‌ها عنوان کنیم:

اسپرسو

 یکی از نوشیدنی‌های اصلی قهوه که طعم بسیار تلخی دارد. این نوشیدنی در دستگاه اسپرسوساز برقی تولید می‌شود و از ترکیب‌ آن با آب، بستنی، خامه و… ترکیبات جذاب دیگری به وجود می‌آید. مقدار آن معمولا بر اساس شات بیان می‌شود.

 

آفوگاتو

نوشیدنی سرد فوق العاده خوشمزه و خوش طعم که از ترکیب اسپرسو همراه با بستنی تهیه می‌شود. طرز تهیه آفوگاتو نیز بسیار ساده است.

 

آمریکانو

آمریکانو ترکیبی جالب از اسپرسو و آب است که مزه جدیدی دارد که مورد علاقه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد.

 

کاپوچینو

نوشیدنی بسیار خوشمزه‌ای که از ترکیب اسپرسو با شیر به وجود می‌آید و در چهار طعم بر اساس میزان شیر آن تقسیم بندی می‌شود: کاپوچینو، کاپوچینو خشک، کاپوچینو خشک خشک، کاپوچینو تر.

 

ماکیاتو

در این نوشیدنی یک شات قهوه را با مقدار مشخصی شیر و کف شیر مخلوط می‌کنند.

 

کن پاتو

ترکیبی از اسپرسو با خامه که بسیار خوش طعم است اما کمتر از سایر ترکیبات اسپرسو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آشنایی با اصطلاحات کافی شاپ چه کاربردی برای ما دارد؟

امروزه با افزایش آمار دوستداران و مصرف کنندگان قهوه و گسترش کافی شاپ‌ها در شهرهای مختلف ایران بسیار مهم است که افراد در هر گروه سنی با اصطلاحات رایج در کافی شاپ آشنایی داشته باشند. آشنایی با اصطلاحات مربوط به کافی، انتخاب کردن از بین چندین نوع نوشیدنی با پایه قهوه را برای شما راحت‌‌تر خواهد کرد و به این طریق با اطمینان بیشتری، طعم و مزه قهوه مورد علاقه خود را در کافی شاپ سفارش می‌دهید.

مزیت دیگر آن، آشنایی با نحوه تهیه قهوه و ترکیبات آن در دستگاه‌های قهوه ساز است؛ در نتیجه افراد به راحتی می‌توانند قهوه مورد نظر خود را در صورتی که دستگاه مخصوص آن را داشته باشند، در منزل دم کرده و سپس مصرف کنند‌؛ زیرا همان‌طور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، بسیاری از قهوه‌ها روش تهیه خاصی ندارند و شما می‌توانید به آسانی آن‌ها را دم کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید.

 

سخن آخر

بسیاری از افراد تصور می‌کنند قهوه در طعم و مزه‌های محدود تولید می‌شود؛ به همین دلیل معمولا تمایلی به آن نشان نمی‌دهند در حالی‌که فرد می‌تواند با آشنایی با انواع قهوه و ترکیبات آن، طعم مورد علاقه خود را پیدا کند و از آن لذت ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *