تاریخچه قهوه و انواع آن

افزایش طول عمر قهوه ساز

تصویر قهوه ساز اتوماتیک

برای برخی افراد دستگاه قهوه ساز اولین چیزی است که هر صبح با آن مواجه می‌شوند. نوشیدن یک قهوه خوب به شما کمک می‌کند تا هوشیار شوید؛ همچنین اگر به درستی آماده شود، خوشمزه است و به شما احساس خشنودی و آرامش می‌دهد، حتی برای برخی افراد قهوه یک اثر هنری است و زمان زیادی را صرف می‌کنند؛ از این رو خرید قهوه ساز که طول عمر بالایی نیز داشته باشد بسیار مهم است. 

همانطور که ذکر کردیم برخی از افراد ممکن است دستگاه قهوه خود را مهم‌ترین ابزار آشپزخانه بدانند و به درستی نیز چنین است. ماشین‌های قهوه ساز از سال‌ها پیش وجود داشته‌اند و امروزه هزاران مدل از آن در بازار وجود دارد. برخی از آن‌ها بسیار ساده هستند و برخی از آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید ده‌ها نوع قهوه مختلف درست کنید؛ اما جدا از مدل قهوه‌ساز اینکه چگونه از دستگاه خود محافظت کنید نیز مهم است. در ادامه با سان راپ همراه باشید تا از نحوه نگهداری جهت افزایش طول عمر قهوه ساز اطلاع یابید. 

تصویر قهوه ساز

 

برای افزایش طول عمر قهوه ساز چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 در ادامه ذکر می‌کنیم که چگونه اسپرسوساز خود را در مدت زمان طولانی‌ سالم نگه دارید. به طور کلی قهوه سازهای باکیفیت معمولا حداقل 5 سال عمر می‌کنند. ماشین آلات باکیفیت که به خوبی نگهداری می‌شوند، می‌توانند بیش از 10 سال عمر کنند. این میانگین طول عمر یک قهوه ساز خوب است؛ اما عوامل مختلفی وجود دارد که بر طول عمر قهوه سازها تأثیر می‌گذارد.

تفاوتی ندارد شما قصد قهوه ساز نسپرسو بخرید یا نوع دیگری از آن را، بهترین راه برای افزایش عمر قهوه ساز، خرید یک محصول باکیفیت است که حتما گارانتی داشته باشد. اکثر قهوه سازهای قطره‌ای دارای گارانتی 1 سال یا کمتر هستند؛ اما برندهای منتخب قهوه‌ساز کیفیت و رضایت مشتری را در اولویت قرار می‌دهند و دوره‌های گارانتی طولانی‌تری ارائه می‌دهند. در ادامه راهکارهایی کاربردی در خصوص افزایش طول عمر قهوه ساز ارائه می‌دهیم.

  1. از آب سخت و دارای املاح زیاد، استفاده نکنید.

 استفاده از آب سخت باعث تجمع املاح در داخل قهوه ساز می‌شود و لوله‌های آن سریع‌تر بسته می‌شوند. آب سخت، آهک زیادی دارد و همین آهک باعث نشست رسوب در دستگاه و اجزای آن می‌شود و دستگاه را خراب می‌کند.

برای رفع این موضوع پیشنهاد می‌شود هرچندوقت یکبار رسوب زدایی را برای دستگاه قهوه ساز خود انجام دهید.

اگر آب سختی دارید و نمی‌توانید این مشکل را رفع کنید، مطمئن شوید که چرخه تمیز کردن قهوه ساز خود را به طور منظم انجام داده و آن را تمیز کنید.

  1. قهوه ساز با فیلتر آب خوب بخرید.

 بسیاری از قهوه سازها دارای فیلترهایی برای حذف ناخالصی‌ها از آب هستند که این به افزایش عمر قهوه ساز شما کمک می‌کند.

  1. گارانتی را بررسی کنید.

 گارانتی می‌تواند چیزهای زیادی در مورد قابلیت اطمینان و کیفیت قهوه ساز شما به شما بگوید. هرچه گارانتی طولانی‌تر باشد، احتمالاً طول عمر بیشتری دارد.

  1. هنگام اتمام کار دستگاه را خاموش کنید

دستگاه‌های سری جدید قابلیت خاموش شدن خودکار دارند و پس از دم کشیدن قهوه خاموش می‌شوند. اگر شما بعد از استفاده، فراموش کردید که اسپرسو ساز را خاموش کنید، سیستم خاموشی خودکار قهوه ساز بعد از 9 دقیقه دستگاه را غیرفعال می‌کند و با گذشت 30 دقیقه، دستگاه را به صورت خودکار خاموش خواهد کرد. اگر قهوه‌ساز شما به‌صورت اتوماتیک خاموش نمی‌شود، لازم است دقت بیشتری در این مورد داشته باشید و پس از آماده‌شدن قهوه، دستگاه را حتما و به سرعت خاموش کنید. روشن ماندن طولانی مدت قهوه‌ساز به این علت باعث خرابی آن می‌شود که جریان مداوم برق درون دستگاه، عملکرد آن را با مشکل روبرو می‌کند.

  1. شوینده سازگار با دستگاه قهوه ساز خود را تهیه کنید

در هنگام خرید یک دستگاه اسپرسوساز، به دستورالعمل‌های نوشته شده در دفترچه همراه آن آن دقت کنید. مطالب نوشته شده در آن راجع به شستشوی دستگاه و حتی پرسش از مغازه دار می‌تواند به شما کمک کند تا به درستی دستگاه خود را بشویید تا آسیبی به آن وارد نشود و عملکرد آن را مختل نکند.

یکی از بهترین راهکارها برای نظافت و نگهداری دستگاه قهوه ساز استفاده از مواد شوینده باکیفیت است. 

 در زمان خرید شوینده، ترکیبات آن را به دقت نگاه کنید تا مطمئن شوید که محصول مورد نظر می‌تواند چربی‌های باقی مانده بر سطوح مختلف را پاک کند.

تصویر افزایش طول عمر قهوه ساز

چرا افزایش طول عمر قهوه ساز مهم است؟

اگر طول عمر قهوه ساز شما کم شود و دستگاه خراب شود ممکن است طعم قهوه تغییر کند و دیگر قهوه مطلوبی ارائه ندهد. اگر مزه قهوه تغییر کرده است نشان از آسیب دیدن دستگاه است که با انجام روش‌های ذکر شده به راحتی می‌توان از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. از سری علائم کلی خرابی دستگاه قهوه ساز در صورت رعایت نکردن نکات ذکر شده می‌توان به تغییر طعم قهوه، عدم گرم شدن آب به درستی و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *