تاریخچه قهوه و انواع آن

فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو

تصویر فوم گیری با دستگاه اسپرسو

بسیاری از قهوه‌ها وجود دارند که برای آماده کردن آن‌ها باید از فوم شیر استفاده کنیم. لاته و کاپوچینو از این دسته قهوه‌ها هستند. فوم شیر و یا به اصطلاح کف شیر از فوم گیری به دست می‌آید. برای بدست آمدن یک فوم غلیظ و با دوام نیازمند نکات بسیار مهم اما در عین حال ساده هستیم. سان راپ در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌شود یک فوم قوی با دوام را بدون دردسر بگیرید. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تصویر آموزش فوم گیری شیر با نازل بخار دستگاه اسپرسو

فوم گیری شیر با دستگاه نسپرسو چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا یاد آوری کوتاهی در مورد قهوه اسپرسو می‌کنیم. همان طور که می‌دانید اسپرسو از عصاره گیری قهوه اسپرسو به وسیله موکاپات به دست می‌آید. چه به صورت دستی و چه به وسیله دستگاه‌های اسپرسو ساز که در این صورت شما یک قهوه بسیار غلیظ را خواهید داشت.

دقت کنید برای داشتن اسپرسو نیاز به داشتن دستگاه اسپرسو ساز ندارید و می‌توانید از اسپرسو ساز‌های دستی نیز اسپرسو خود را بگیرد؛ اما بهتر است که فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو که روشی مطمئن است را انتخاب کنید. حتما کافه‌های مختلفی رفته‌اید. همه منوها دارای نوشیدنی محبوب قهوه با شیر هستند. این نوشیدنی‌ها بر پایه اسپرسو درست می‌شوند؛ مانند لاته، کاپوچینو، ماکیاتو، موکا و… برای درست کردن این قهوه‌های خوشمزه شیر را نباید به طور مستقیم به آن‌ها اضافه کنیم.

در ابتدا باید شیر را فوم گیری کنید. این کار به وسیله دستگاها و یا دستگاه دستی فوم گیری انجام می‌گیرد. شیری که فوم گیری کنید غلیظ می‌شود و شیرینی بیشتری را می‌توانید از آن بدست آورید.

اتفاقی که در فوم گیری می‌افتد این است که هوا به درون مولکول‌های شیر نفوذ پیدا می‌کند و همین امر سبب می‌شود که شیر با قوام و غلیظ شود. همچنین با فوم گیری قند شیرینی بیشتر را از شیر آزاد می‌کنید و احساس رضایت بهتری خواهیم داشت.

برای فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو از دستگاه نازل بخار استفاده می‌کنیم. در هنگام خروج بخار شیر را در لیوان مورد نظر ریخته و نازل را به نصفه لیوان برده بخار شدیدی که با فشار از نازل بیرون می‌آید باعث می‌شود که شیر غلیظ شود و فوم بسیار خوبی را برای شما درست کند.

 

آموزش فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو

به یاد داشته باشید شیر شما اگر سرد باشد فوم بهتر و غلیظ‌تری را دریافت خواهید کرد. سعی کنید از شیر با درصد چربی بالا استفاده کنید.

شیر را داخل پیچر و یا هر ظرفی که مد نظر دارید بریزید. حجم شیر باید یک سوم ویا یک دوم ظرف شما باشد. ظرف را به هیچ عنوان پر نکنید؛ زیرا بعد از فوم گیر حجم شیر تقریبا دو برابر می‌شود.

قبل از قرار دادن نازل به درون ظرف چند ثانیه نازل را باز کنید تا آبی که در ابتدا بیرون می‌آید از آن خارج شود.

نازل بخار را کج کنید تا قوام بیشتری بیاید.

سعی کنید سر نازل را پایین‌تر از سطح شیر قرار دهید.

هنگامی‌که کف شیر شروع به غلیظ شدن کرد می‌توانید پیچر را به صورت دورانی بچرخانید تا دیواره‌های ظرف نیز در معرض بخار قرار گیرد.

اگر سر نازل را ثابت در وسط قرار دهید هنگام فوم گیری شیر چرخش پیدا نمی‌کند و قوام آن کم می‌شود.

نازل بخار را تا انتها باز کنید و فوم گیری را به طور کامل انجام دهید.

فوم گیری تا زمانی ادامه می‌دهیم که دمای شیر به 60 الی 65 درجه سانتی گراد برسد. به صورت دستی می‌توانید به این راه را امتحان کنید. هنگامی که دست به بدنه پیچر و یا ظرف می‌زنید باید احساس داغی و یا گرما کنید.

تصویر فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو

راه‌های جایگزین برای فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو

در ادامه راه‌های جایگزین را بیان می‌کنیم.

 

فوم گیری به وسیله فرنچ

اگر به دستگاه اسپرسو ساز دسترسی ندارید می‌توانید به وسیله فرنچ پرس فوم گیری را انجام دهید. در ابتدا باید شیر را تا زمانی که می‌خواهد قل بخورد گرم کنیم. سپس شیر را داخل فرنچ پرس ریخته و به وسیله صافی فرنچ تا زمانی که فوم به وجود آید آن را تکان می‌دهید.

 

فوم گیری با هم زدن

اگر باز هم به فرنچ پرس دسترسی ندارید می‌توانید به وسیله همزن فوم گیری را انجام دهید. بدین صورت که شیر را خوب داغ می‌کنید سپس داخل شیشه‌ای در بسته می‌گذارید و محکم آن را تکان می‌دهید تا زمانی که فوم از شیر جدا شود.

 

فوم گیری با فوم گیری دستی

فوم گیری دستی ابزار بسیار کارآمد و خوب است برای فوم گیری سریع شیر، شما با این وسیله می‌توانید خیلی سریع در هر مکانی که باشید فوم شیر را بگیرید.

 

فوم شیر با ماکروویو

روش دیگری که می‌توان به وسیله آن کف شیر را بگیریم استفاده از ماکروویو است. در ابتدا باید ظرف مانند شیشه مربا را انتخاب کنید و نصف آن را پر کنید. پس از آن درب را محکم ببندید و به مدت 45 ثانیه آن را تکان دهید. با این کار شما باعث می‌شوید هوای درون شیشه افزایش پیدا می‌کند. سپس درب را باز کنید و به مدت 40 ثانیه درون مایکروویو قرار دهید تا به اندازه کافی حرارت پیدا کند. دمای آن را بیشتر از 40 ثانیه نگذارید زیرا ممکن است فوم از دست برود. در این زمان است که شما فوم روی شیر را می‌گیرید.

تمام این مراحلی که گفته شد برای گرفتن کف شیر بسیار مناسب است. می‌توانید بسیار سریع با اسپرسو خود تمام قهوه‌های مورد نظر خود را درست کنید. بهترین مارک قهوه سان راپ می‌باشد.

دستگاه نسپرسوساز نیز فقط مخصوص به قهوه نسپرسو است و تنها قهوه‌ای که باید برای این‌ها استفاده کرد کپسول قهوه مخصوص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *