تاریخچه قهوه و انواع آن

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش

تصویر قهوه جوش

قهوه یکی از نوشیدنی‌هایی است که بسیار پرطرفدار است و از زمان قدیم از نوشیدنی‌های پرمصرف بوده است. قهوه انواع و اقسام مختلفی دارد و نحوه دم کردن هر کدام از آن‌ها با یک دیگر متفاوت است. در این مقاله در سان راپ به طرز تهیه قهوه با قهوه جوش را به روش‌های مختلف اشاره می‌کنیم.

 

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش برقی 

برای تهیه قهوه با قهوه جوش برقی می‌توان از دستگاه‌های متفاوتی استفاده کرد؛ به طور مثال دستگاه نسپرسو ساز از آن دسته قهوه جوش‌های برقی است که دم کردن قهوه با آن بسیار سریع و در کمترین زمان انجام می‌شود. مراحل تهیه این نوع قهوه به این صورت است که ابتدا مخزن دستگاه را با آب پر می‌کنید و اجازه می‌دهید دمای آب به حد مجاز دستگاه برسد. در همین حین شما به اندازه تعداد فنجان قهوه‌ای که می‌خواهید دو قاشق قهوه در قسمت فیلتر که برای پودر قهوه تعبیه شده است بریزید و مخزن قهوه را به درستی جایگذاری کنید. در این موقعیت زمانی که دما آب دستگاه به مقدار معین رسید دستگاه با نشان چراغ سبز به شما نشان می‌دهد که باید دستگاه را روشن کنید تا قهوه با فشار بخار دم بکشد. ناگفته نماند که برخی از موکپات‌ها هم به صورت برقی نیز وجود دارند که مدت زمان دم کشی از آن طریق کمتر است تا موکاپات دستی. 

تصویر طرز تهیه قهوه با قهوه جوش

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش دستی

برای تهیه قهوه با قهوه جوش دستی ابتدا باید دانه قهوه را با دستگاه آسیاب کرد؛ سپس بعد از آن پودرهای قهوه را در فیلترهای مخصوص قهوه بریزید. آب را به جوش بیاورید و به آرامی آب جوش را روی قهوه بریزید تا تمام قهوه با آب جوش خیس شود. این کار را به آرامی و با مکث‌های چند ثانیه‌ای انجام دهید تا عصاره قهوه از فیلتر کاغذی داخل فنجان بریزد. این کار را تا زمانی انجام دهید تا آبی که از فیلتر کاغذی خارج می‌شود رقیق و شفاف شود. در این موقعیت قهوه شما آماده است.

 

طرز تهیه قهوه با انواع قهوه جوش‌های رو گازی 

قهوه که بین مردم بسیار محبوب است را می‌توان با انواع دستگاه‌ها دم کرد. برخی از این دستگاه‌ها روگازی هستند و برخی از آن‌ها برقی. البته بعضی از افراد از قهوه‌های آماده مانند کپسول قهوه استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که طرز تهیه قهوه به طور کلی تقریبا شبیه به یکدیگر است و تفاوت‌های جزئی دارند. در ادامه به طرز تهیه آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تصویر قهوه جوش مسی

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش مسی

برای دم کردن قهوه با قهوه جوش مسی بهتر است از قهوه ترک استفاده کنید. در این موقعیت ابتدا مقدار قهوه مورد نظر را با مقداری آب و شکر مخلوط می‌کنید و قهوه جوش مسی را روی شعله بسیار کم گاز قرار می‌دهید. در مرحله بعدی به مدت یک دقیقه به طور مداوم اما آرام شروع به هم زدن قهوه کنید و بعد از گذشت 1 دقیقه به این کار ادامه ندهید و اجازه دهید که قهوه در قهوه جوش مسی دم بکشد. در تمام طول مدت که قهوه جوش مسی بر روی گاز است باید قهوه را چک کنید که جوش نیاید. دقت داشته باشید که زمانی که کف روی قهوه ایجاد شد آن کف‌ها را بردارید و داخل فنجون مورد نظرتان بریزید و قهوه جوش را مجدد بر روی حرارت به مدت چند ثانیه بگذارید، سپس قهوه شما آماده است. 

 

نکته مهم در طرز تهیه قهوه با قهوه جوش مسی 

در نظر داشته باشید که شعله زیاد باعث می‌شود قهوه به سرعت بسوزد و طعم قهوه تغییر می‌کند؛ همچنین باعث می‌شود که روی قهوه کف ایجاد نشود و این برای دم کردن یک قهوه خوب مناسب نیست.

 

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش خانگی

برای دم کردن قهوه با قهوه جوش خانگی از دستگاهی به اسم موکاپات می‌توان استفاده کرد که در دسته قهوه جوش روگازی محسوب می‌شود. طرز تهیه قهوه با قهوه جوش خانگی موکاپات به این صورت است که مخزن آب را تا زیر قسمت سوپاپ که برای کنترل فشار بخار است آب کنید و بعد از آن قسمت قهوه را به مقدار لازم قهوه پر کنید در این قسمت نیازی نیست که قهوه را فشار دهید و همین که سطح آن را صاف کنید کافی است؛ سپس موکاپات را روی شعله با حرارت کم گاز قرار دهید و اجازه دهید آب داخل مخزن بجوشد. بعد از جوش آمدن آب قهوه از نازل موکاپات خارج می‌شود دقت کنید که دستگاه تا زمانی که قهوه از قسمت نازل به صورت حباب در می‌آید روی شعله نگه می‌دارید و پس از مشاهده حباب سریعا دستگاه را از روی شعله برداشته و داخل فنجان بریزید. 

روش دیگری برای تهیه قهوه خانگی وجود دارد که با استفاده از قهوه‌های آماده و آب جوش است؛ به این طریق مقدار مورد نظر قهوه را در فنجان ریخته و سپس آب جوش را روی پودر می‌ریزید و سپس بعد گذشت چند ثانیه قهوه آماده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *