تاریخچه قهوه و انواع آن

چگونه قهوه درست کنیم؟

فنجان قهوه به همراه یک کاپ کیک

قهوه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار که در تمام نقاط دنیا علاقه مندان زیادی دارد قهوه است. به طور میانگین در یک سال حدود 400 میلیارد فنجان قهوه نوشیده می‌شود. قهوه در زمان صفویه در بین نوشیدنی‌های روزانه ایرانیان جای گرفت. امروزه این ماده سیاه و تلخ با توجه به منطقه جغرافیایی طرفداران خاص خود را دارد. شما می‌توانید این نوشیدنی نشاط آور را در تمام کافی شاپ‌ها و قهوه سراها به راحتی پیدا کنید؛ اما اگر خودتان قصد درست کردن قهوه را دارید باید بگویم که درست کردن یک فنجان قهوه به این راحتی‌ها هم نیست و هرکسی نمی‌تواند یک فنجان قهوه خوب خوش عطر تهیه کند. ما در این مقاله در رابطه با طرز تهیه قهوه و اینکه چگونه قهوه درست کنیم صحبت خواهیم کرد و ترفند‌هایی که به کیفیت قهوه شما کمک می‌کند را ذکر می‌کنیم. با سان راپ همراه باشید.

چگونه قهوه ترک درست کنیم؟

قهوه ترک نوعی دانه قهوه نیست؛ بلکه روشی برای درست کردن قهوه است.

سال‌ها قبل در دربار عثمانی یا همان ترکیه امروزی  قهوه را به روشی خاص درست می‌کردند که بعدها به قهوه ترک معروف شد. نماد قهوه ترک جذوه است. جذوه وسیله‌ای برای درست کردن قهوه ترک است.

مواد لازم برای طرز تهیه قهوه ترک شامل:

 • جذوه
 • پودر قهوه
 • آب
 • شکر

چطور قهوه درست کنیم؟ ابتدا برای هر فنجان قهوه یک و نیم فنجان آب در جذوه بریزید. سپس به ازای هر نفر یک قاشق پر پودر قهوه داخل جذوه بریزید. اگر عادت دارید که قهوه را شیرین میل کنید مقداری شکر به محتویات جذوه اضافه کنید سپس جذوه را روی حرارت ملایم قرار داده و اجازه دهید کم کم گرم شود. مواد را دو سه بار آهسته هم بزنید. پس از چند دقیقه مقداری کف روی لبه‌های ظرف شکل می‌گیرد. وقتی قهوه شروع به کف کردن کرد جذوه را از روی شعله برداشته و کف را با قاشق داخل فنجان‌ها بریزید. جذوه را یک بار دیگر روی شعله قرار دهید و این بار که شروع به جوشیدن کرد قهوه را در فنجان‌ بریزید.

چگونه شیر قهوه درست کنیم؟

تصویر یک فنجان شیرقهوه

شیر قهوه یکی از نوشیدنی‌های گرم با طعم بسیار دلنشین است که در فصول سرد سال بسیار محبوب است. برای درست کردن شیر قهوه به مواد زیر احتیاج داریم:

 • پور قهوه 4 قاشق غذاخوری
 • شیر نصف لیوان
 • آب جوش به مقدار لازم

ابتدا دو فنجان سرخالی شیر پرچرب را داخل شیر جوش بریزید. دو قاشق چایخوری سرخالی پودر قهوه را به شیر اضافه کرده و با قاشق کمی هم بزنید. پس از اینکه پودر قهوه داخل شیر حل شد دو قاشق غذاخوری شکر سفید به ماده آن اضافه کنید و مجددا هم بزنید. دقت کنید در تمام مدتی که شیر قهوه روی گاز است مراقب باشید تا شیر سر نرود. به محض اینکه شیر قهوه اولین جوش خود را زد شیر گرمکن را از روی گاز بردارید. شیر قهوه شما آمادست.

چگونه قهوه اسپرسو درست کنیم؟

چگونه قهوه دم کنیم؟ برای درست کردن اسپرسو از یک قهوه جوش به نام موکاپات استفاده می‌کنیم. موکاپات ارزان‌ترین و ساده‌ترین وسیله برای درست کردن اسپرسو است.

فرض کنید که می‌خواهیم با یک موکاپات سه کاپه سه فنجان اسپرسو درست کنیم.

برای سه کاپ اسپرسو به سه قاشق چای خوری پر پودر قهوه نیاز داریم.

برای اینکه بدانید چگونه قهوه فوری درست کنیم، مراحل زیر را بخوانید:

 • دستگاه را باز کنید و در قسمت پایینی آن آب بریزید
 • دقت کنید که آب باید تا زیر سوپاپ ریخته شود نه بیشتر
 • در سبد قهوه سه قاشق غذاخوری پودر قهوه بریزید
 • قهوه را در وسط آن جمع کرده و به صورت یک کوه در باورید و بعد آن را با پشت قاشق صاف کنید
 • حالا قسمت بالایی آن را ببندید و روی شعله ملایم گاز بگذارید
 • پس از 5 دقیقه از صدای آن متوجه خواهید شد که قهوه در قسمت بالایی دستگاه در حال جمع شدن است
 • اسپرسو شما آماده است

 

چگونه قهوه کف دار درست کنیم؟

برای اینکه بدانیم چگونه کف قهوه درست کنیم ادامه مقاله را بخوانید. در ابتدا برای درست کردن کف شیر باید دستگاه اسپرسو ساز خود را روشن کنید؛ دکمه STEM را بزنید دماسنج را نیز داخل پارچ شیر قرار دهید. شیر سرد را در پارچ ریخته و دسته بخار را به داخل شیر ببرید. نازل بخار را باز کنید تا شیرتان شروع به کف کردن کند. در دمای 65 درجه نازل را ببندید و اجازه ندهید که دما بیشتر از 70 درجه شود. با این کار می‌توانید کف شیر برای قهوه خود تحویل بگیرید.

چگونه قهوه غلیظ درست کنیم؟

تصویر قهوه غلیظ

همیشه هم نیاز نیست برای داشتن یک قهوه خامه‌ای غلیظ و خوشمزه با یه بافت عالی دستگاه‌های حرفه‌ای قهوه ساز در خانه داشته باشید؛ بلکه با صرف کمی وقت می‌توانید یک قهوه غلیظ و خوش طعم داشته باشید.

مواد لازم برای داشتن یک قهوه غلیظ:

یک قاشق مرباخوری پودر قهوه فوری

قاشق مرباخوری شکر

یک الی دو قاشق مرباخوری آب ولرم

یک فنجان شیر داغ

ابتدا شکر، پودر قهوه فوری و آب ولرم رو توی فنجون می‌ریزیم و با یک همزن دستی کوچک شروع به هم زدن می‌کنیم. حدود 3 الی 4 دقیقه باید مایع را هم بزنید.

کم کم مشاهده می‌کنید که مایع از قهوه‌ای تیره به قهوه‌ای روشن تبدیل می‌شود و کمی پف می‌کند. حالا شیر داغ رو کم کم به فنجون اضافه می‌کنیم و در آخر مواد را به آرامی هم می‌زنیم. حالا می‌بینید که قهوه‌ی خامه‌ای و غلیظ شما آماده است و می‌توانید از خوردنش لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *