رسپی های نسپرسو

طرز تهیه ماکیاتو

تصویر ماکیاتو

ماکیاتو قهوه‌ای است که از ایتالیا آمده است. ماکیاتو در لغت به معنای خال خال و لکه دار است. قهوه ماکیاتو از اسپرسو سبک‌تر و از کاپوچینو سنگین‌تر است. این نوشیدنی بر پایه شیر و قهوه است که پس از دم کردن قهوه شیر فرم گرفته شده را به قهوه اضافه می‌کنند. سان راپ طرز تهیه قهوه ماکیاتو را برای دوستداران این نوع قهوه را در اختیار شما قرار داده است. 

 

طرز تهیه ماکیاتو چگونه است؟

برای تهیه قهوه ماکیاتو می‌توانید از قهوه اسپرسو و یا دستگاه اسپرسو ساز استفاده کنید. حواستان باشد که قهوه ماکیاتو را با لاته و یا کاپوچینو اشتباه گرفته نشود. تفاوت آن‌­ها در مقدار شیر اضافه شده به اسپرسو است. شما می‌توانید قهوه ماکیاتو را در منزل هم تهیه کنید. از این جهت سان راپ طرز تهیه ماکیاتو در خانه را در اختیار شما قرار داده است.

طرز تهیه ماکیاتو با دستگاه هم به این صورت است که می‌توانید از کپسول‌های اسپرسو استفاده کنید. زمانی که شما کپسول را در دستگاه قرار می‌دهید، دستگاه با بخار و فشار بالا، آب داغ کپسول را سوراخ کرده و قهوه از کپسول بیرون می‌آید. با همین دستگاه با استفاده از نازلش می‌توانید شیر را فرم دهید و هر چه بیشتر در زیر نازل باشد شیر بیشتر فرم دار و یا کفی می‌شود. 

 

مواد لازم برای تهیه ماکیاتو

  • شیر 20 میلی لیتر 
  • قهوه اسپرسو یک شات 

در ابتدا شیر را با بخار و یا به صورت دستی هم بزنید تا غلیظ و فرم گرفته شود. بعد از اینکه شیر به غلظت مورد نظر رسید مقداری از آن را در لیوانی بزرگ ریخته و سپس قهوه اسپرسو که دم کرده‌اید به شیر اضافه کنید و بعد مجدد باقی شیر که به صورت کف است  به قهوه اضافه کنید. حال شما می‌توانید از تاپینگ‌هایی که دوست دارید، مانند تکه‌ای شکلات، سیروپ‌های مختلف کارامل، توت فرنگی و… استفاده کنید.

ماکیاتو در انواع مختلف تهیه می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تصویر ماکیاتو در لیوان استوانه‌ای

طرز تهیه لاته ماکیاتو

مواد لازم برای تهیه لاته ماکیاتو با اسپرسو تفاوتی ندارد. همان مقدار اسپرسو برای آن استفاده می‌شود. فقط مقدار شیر آن از 20 میلی لیتر بیشتر است. حدود 40 تا 50 میلی لیتر شیر برای لاته ماکیاتو نیاز است.

تفاوت لاته و لاته ماکیاتو در مقدار شیر است؛ همچنین کف شیر در لاته ماکیاتو بیشتر از اسپرسو ماکیاتو است. برای تهیه لاته ماکیاتو باید شیر را بیشتر با بخار و یا به صورت دستی هم بزنید تا کف بیشتری داشته باشید. این نوشیدنی از لحاظ ترکیب همان ماکیاتو اسپرسو است؛ اما به علت شیر بیشتر در لاته ماکیاتو قهوه‌ی سبک‌تری را نسبت به اسپرسو ماکیاتو دارد.

 

طرز تهیه ماکیاتو کارامل

تهیه ماکیاتو کارامل تفاوت چندانی با ماکیاتو اسپرسو و یا لاته ماکیاتو ندارد و تفاوت‌های آن جزئی است.

مواد لازم برای تهیه ماکیاتو کارامل

  • یک شات اسپرسو
  • شیر 20 میلی لیتر
  • سیروپ وانیل
  • سیروپ کارامل

ابتدا مانند اسپرسو ماکیاتو شیر را فرم می‌دهیم و اسپرسو را می‌توانید با دستگاه تهیه کنید. ابتدا در لیوان انتخابی خود سیروپ وانیل را اضافه کنید و بعد از آن مقداری از شیر فرم گرفته شده را در لیوان بریزید، حال در این جا قهوه دم کشیده شده را به شیر اضافه کنید و بعد باقی شیر را به قهوه اضافه نموده و در آخر سیروپ کارامل بر روی کف شیرها ریخته و تزئین کنید.

اگر از دستگاه اسپرسو ساز استفاده می‌کنید برای کف شیر می‌توانید از نازل بخار آن استفاده کنید.

برای سرو این قهوه از کوکی‌ و شکلات استفاده می‌کنند. همچنین برای تزئین ماکیاتوها از سیروپ‌ها و یا از چیپس‌های شکلات بر روی آن استفاده می‌شود.

 

قهوه ماکیاتو برای چه کسانی مناسب است؟

قهوه ماکیاتو به علت شیر زیادی که دارد  مقدار تلخی و کافئین آن کم است و برای کسانی که تلخی قهوه را دوست ندارند بهترین گزینه است. از آن جایی که برای کودکان قهوه مناسب نیست به علت این که در این نوع قهوه نسبت شیر به اسپرسو بیشتر است، افراد می‌توانند از این نوع ماکیاتو استفاده کنند.

تصویر ماکیاتو با خامه

تفاوت لاته، کاپوچینو و ماکیاتو

به علت این که تهیه هر سه این قهوه‌ها از مواد یعنی شیر و اسپرسو آماده می‌شود برخی آن‌ها را باهم اشتباه می‌گیرند؛ اما باید بدانید که تفاوت‌های جزئی است که این قهوه را از هم تفکیک می‌کند. در ادامه به هر کدام از این قهوه‌ها که مقدارهای متفاوتی از شیر و قهوه دارند اشاره می‌کنیم.

کاپوچینو از یک سوم لیوان اسپرسو، یک سوم شیر بخار داده شد و یک سوم کف شیر تهیه می‌شود.

لاته شیر بیشتری دارد؛ یعنی از یک سوم لیوان اسپرسو، دو سوم لیوان شیر و مقداری کف تهیه می‌شود.

ماکیاتو نیز شیر بیشتری دارد؛ یعنی در نظر بگیرید که سه چهارم لیوان را شیر داغ اضافه کنید و بعد مقادیر کمی قهوه و کف به شیر اضافه کنید. این قهوه بسیار سبک است و بیشتری شیر با طعمی از قهوه را می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *