رسپی های نسپرسو

طرز تهیه آفوگاتو با دستگاه نسپرسو

تصویر یک فنجان آفوگاتو

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های موجود است که اکثر افراد با هر سطحی از فرهنگ و در هر طبقه اجتماعی به آن علاقه دارند. ترکیب دانه‌های قهوه و میزان تفاوت آن‌ها در رست شدن باعث شده است که نوشیدنی‌های مختلفی از ترکیب با قهوه به وجود آیند که هر کدام از آن‌ها خوش طعم و دلپذیر هستند. سان راپ یک فروشگاه اینترنتی در حوزه قهوه است که انواع کپسول‌های قهوه و برندهای قهوه ساز و اسپرسوساز را وارد می‌کند و با قیمتی مناسب و کیفیتی مثال نزدنی به فروش می‌رساند. یکی از انواع دسرهایی که از ترکیب با قهوه تهیه می‌شود آفوگاتو است که در این مقاله طرز تهیه و تاریخچه آن را برایتان توضیح می‌دهیم. 

قهوه آفوگاتو چیست؟

تصویر قهوه آفوگاتو

آفوگاتو یک نوشیدنی دلچسب و خوش طعم است که با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود و طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. در ابتدا باید بدانید قهوه آفوگاتو چیست؟ آفوگاتو یک نوع دسر بر پایه قهوه است؛ این دسر ترکیبی خوش طعم و خامه‌ای است که از دو طعم بسیار متفاوت تشکیل شده است. عده‌ای آن را دسر و برخی آن را یک نوشیدنی می‌دانند. به طور کلی آفوگاتو دسری است که از دو ماده اصلی یعنی بستنی وانیلی و اسپرسو تهیه می‌شود. معنی لغوی affogato غرق است که بسیار مناسب ترجمه شده است زیرا آفوگاتو از یک یا دو اسکوپ بستنی وانیلی و یک شات قهوه اسپرسو داغ تشکیل می‌شود که اولین بار در ایتالیا (شهر میلان) تهیه شد. 

حسن این دسر علاوه بر ظاهر جذابیت و هوس‌بر‌انگیز بودن آن طعم شیرین بستنی است که وقتی با تلخی اسپرسو ترکیب می‌شود تلطیف شده و ترکیب جذابی درست می‌کند؛ همچنین طرز تهیه آفوگاتو خیلی ساده و سریع است.

طرز تهیه آفوگاتو با دستگاه اسپرسوساز

طرز تهیه آفوگاتو با اسپرسوساز بسیار آسان است و شما می‌توانید در کمتر از چند ثانیه یک آفوگاتو خوشمزه تهیه کنید مواد لازم برای تهیه این دسر خوش طعم یک عدد کپسول نسپرسو (ترجیحا با غلظت بالا مثل کازار یا آرپجیو یا ناپولی) و یک یا دو اسکوپ بستنی وانیلی است.

ابتدا یک تا دو اسکوپ بستنی وانیلی را داخل فنجان آماده کنید. قهوه را در شات ریسترتو (۲۵ میلی لیتر) یا اسپرسو (۴۰ میلی لیتر) بریزید و پس از آماده شدن به صورت داغ روی بستنی بریزید. 

نکته: هرگز برای درست کردن آفوگاتو از قهوه آماده استفاده نکنید. قهوه شما حتما باید اسپرسو یا ریسترتو باشد. بعد از آماده کردن اسپرسو باید تا داغ است آن را فوری روی بستنی بریزید و سرو کنید تا تدریجا هنگام خوردن، بستنی با گرمای آن آب شود. برای تزیین کردن آفوگاتو از بیسکویت، ویفر یا شکلات استفاده کنید. 

طرز تهیه آفوگاتو در خانه 

تصویر آفوگاتو به همراه موکاپاتدرست کردن آفوگاتو در خانه بسیار ساده است و به تجهیزات زیادی نیاز ندارد آن چیزی که مهم است کیفیت قهوه است در واقع شما فقط به بستنی و قهوه خوب نیاز دارید. برای تهیه آفوگاتو کلاسیک، به اسپرسو نیاز دارید؛ اما اگر دستگاه اسپرسوساز ندارید، می‌توانید از موکاپات یا قهوه فوری استفاده کنید تنها نکته مهم غلظت قهوه است.

شما می‌توانید اسپرسو تهیه شده به وسیله موکاپات را به صورت داغ روی بستنی وانیلی خود ریخته و سریعا قبل از آب شدن بستنی آن را سرو کنید به همین راحتی در خانه این دسر خوشمزه را تهیه کنید.

در ادامه به صورت خلاصه انواع دیگری از روش‌های تهیه آفوگاتو را برایتان توضیح می‌دهیم.

طرز تهیه آفوگاتو با قهوه ترک

طرفداران قهوه ترک ترجیح می‌دهند حتی آفوگاتو را با قهوه ترک امتحان کنند. این قهوه در مقایسه با میزان کافئین و طعم با اسپرسو متفاوت است اما طرز تهیه آن تفاوت خاصی ندارد فقط باید قهوه ترک را در جذوه دم آوری کنید و آن را روی بستنی وانیلی بریزید.

طرز تهیه آفوگاتو با اسپرسو

تصویر آفوگاتو و اسپرسو

در رسپی اصلی این دسر که مربوط به کشور ایتالیا است آفوگاتو به همراه اسپرسو سرو می‌شود و هر کسی متناسب با نوع ذائقه و طعم درخواستی می‌تواند تعداد شات‌های اسپرسو را کم یا زیاد کند. این نوع آفوگاتو برای کسانی که به طعم تلخ علاقه دارند بسیار دلنشین است ضمن اینکه ترکیبی تلخی اسپرسو با بستنی وانیلی بسیار خوش طعم است.

نکته: امروزه آفوگاتو با انواع قهوه‌ها سرو می‌شود تا افراد بتوانند آنچه را که بیشتر با ذائقه شان سنخیت دارد را برگزینند.

طرز تهیه آفوگاتو با نسکافه

تصویر نسکافه و لیوان

افرادی که تلخی اسپرسو را نمی‌پسندند و ترجیح می‌دهند آفوگاتو خود را با یک نوشیدنی لطیف‌تر میل کنند معمولا از ترکیب بستنی و نسکافه استفاده می‌کنند که ترکیب فوق العاده‌ای است. طرز تهیه آن نیز بسیار آسان است همچون رسپی اصلی با این تفاوت که به جای اسپرسو از نسکافه استفاده می‌کنید.

طرز تهیه آفوگاتو با قهوه فوری

اگر قصد تهیه آفوگاتو با قهوه در منزل را دارید اما اسپرسوساز و دستگاه‌های تخصصی ندارید می‌توانید با کمک قهوه فوری یک آفوگاتو خوش طعم تهیه کنید.

علاوه بر مواردی که گفته شد می‌توانید آفوگاتو را با شکلات، بستنی شکلاتی، بستنی میوه‌ای تهیه کنید؛ طرز تهیه آفوگاتو با شکلات و سایر بستنی‌ها بسیار آسان است و می‌توان گفت تفاوت خاصی ندارد و به راحتی می‌توانید یک آفوگاتو خوش طعم را در مدت زمان کوتاهی برای خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *