تاریخچه قهوه و انواع آن

لولر قهوه چیست؟

تصویر لولر قهوه

یکی از تجهیزات مهم برای درست کردن قهوه اسپرسو حرفه‌ای، لِولر قهوه است. اکثر افرادی که دستگاه اسپرسوساز دارند یا نمی‌دانند لولر قهوه چیست و یا فکر می‌کنند لولر قهوه همان تمپر قهوه است. در این مطلب قصد داریم بگوییم لولر قهوه چیست، چگونه کار می‌کند و چه تاثیری در درست کردن اسپرسو دارد؛ سپس آن را با تَمپِر قهوه مقایسه کنیم تا یک بار برای همیشه متوجه تفاوت این دو وسیله شویم. با سان راپ همراه باشید.

 

لولر قهوه چیست؟

لولر قهوه یک وسیله برای عصاره‌گیری بهتر از پودر قهوه است. زمانی که پودر قهوه را در محفظه پرتافیلتر اسپرسوساز قرار می‌دهید نیاز به وسیله‌ای دارید که روزنه‌های هوا را در پودر قهوه پوشش دهد تا زمانی که آب با قهوه برخورد می‌کند به راحتی استخراج نشود و فرایند عصاره‌گیری بهتر انجام گیرد. به این صورت شما می‌توانید یک اسپرسو به سبک باریستا حرفه‌ای تهیه کنید. برای انجام این کار شما نیاز به یک وسیله گرد مانند دارید که بتواند با سطح قهوه داخل پرتافیلتر برخورد کند و سطح قهوه را یک دست کند. به این وسیله در لوازم جانبی قهوه، لولر قهوه می‌گویند. 

بعد از این که سطح قهوه را به وسیله لولر صاف و یک دست کردید وقت آن رسیده است که قهوه فشرده شود، برای این کار احتیاج به تمپر قهوه دارید. تمپر قهوه نیز وسیله‌ای گرد است که در پرتافیلتر کیپ می‌شود و با تنظیمات مخصوص خود قهوه را فشرده می‌کند.

تصویر leveler

لولر قهوه را چگونه تنظیم کنیم؟

حالا که فهمیدیم لولر قهوه چیست و چه تفاوتی با تمپر قهوه دارد به شما کمک می‌کنیم تا روش صحیح تنظیم لولر را بشناسید تا بتوانید با تنظیم درست آن عصاره بهتری از قهوه بگیرید.

لولر قهوه دارای سه بخش است؛ بخش فلزی زیرین لولر که با توجه به نوع لولر متفاوت است و سطح قهوه به واسطه آن یک دست می‌شود. قسمت دوم لولر محافظی است که روی بخش زیرین قرار می‌گیرد و با چرخاندن آن می‌توان مقدار قهوه را تنظیم کرد. به این صورت که اگر بخواهید برای یک نفر قهوه درست کنید، اگر بخواهید مقدار قهوه داخل پرتافیلتر را کم در نظر بگیرید باید با پیچاندن آن بخش، ارتفاع لولر را کم کنید و بر عکس. قسمت سوم لولر، بخش بالایی آن است که روی دو بخش دیگر قرار دارد و صفحات لولر را قفل می‌کند و زمانی که بخش‌های دیگر لولر تنظیم شد باید این قسمت را بچرخانید تا به هم کیپ شود.

همچنین این را فراموش نکنید که عصاره‌گیری باید اصولی انجام گیرد. نوع آسیاب قهوه در عصاره گیری قهوه تاثیر دارد اگر نمی‌دانید برای تهیه اسپرسو با اسپرسو ساز بهتر است دانه قهوه چقدر آسیاب شود می‌توانید به صفحه آسیاب قهوه سر بزنید. در نظر داشته باشید عصاره گیری قهوه نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. اگر عصاره گیری کمتر از حد نرمال باشد، قهوه فوم نمی‌دهد و ترشی خود را از دست می‌دهد و اگر عصاره گیری زیادتر از حد معمول خود باشد فوم قهوه سفید و قهوه آبکی می‌شود. پس قبل از این که فوم رو به سفیدی بزند باید عصاره گیری را متوقف کنید. 

 

با لولر قهوه چگونه کار کنیم؟

کار با لولر قهوه ساده است به صورتی که بعد از یکی دو بار انجام دادن و اسپرسو گرفتن به راحتی می‌توانید قهوه را لول کنید.  اما به هر حال برای این که یک اسپرسو خوب داشته باشید نیاز است یکی دو مورد را رعایت کنید. 

مقدار قهوه مورد نیاز خود را داخل محفظه پرتافیلتر اسپرسوساز قرار دهید زمانی که از لولر قهوه استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که لبه پرتافیلتر از پودر قهوه باید تقریبا 5 میلی متر فاصله داشته باشد. یعنی بهتر است برای هر وعده معادل 7 گرم قهوه در محفظه قرار دهید. بعضی لولرهای قهوه به جای بخش سوم که وظیفه کیپ کردن لولر را بر عهده دارد به صورت پیچی است که در آن صورت کافی است پیچ لولر را چرخانده و لولر را بلاک کنید. حالا بعد از یک دست کردن قهوه با لولر باید با تمپر قهوه را فشرده کنید و داخل محفظه اسپرسو ساز قرار دهید.

تصویر نحوه درست کردن قهوه با لولر

در هنگام خرید لولر قهوه به چه چیزی باید توجه داشت؟

در زمان خرید لولر قهوه باید توجه داشت که سطح لولر چگونه است. سطح لولر قهوه با توجه به مدل‌ و سایز بندی آن متفاوت است. لولر با سطح تخت به صورتی است که باعث می‌شود پودر قهوه به یک میزان تخت و پخش شود. لولر با سطح شیاردار بر روی قهوه خطوط شیاردار را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود آب به درستی پخش و توزیع شود. لولر با سطح چند پره که پرطرفدار ترین نوع لولر است در طرح‌های 2 تا 4 پره تعبیه شده اند. همچنین در هنگام خرید لولر باید به سایزبندی لولر دقت داشت. لولرها در ابعاد مختلفی ساخته شده‌اند و پرکاربردترین سایز آن 51 و 58 است. لولر سایز 58 برای اسپرسو سازهای صنعتی مناسب است. جنس این لولر از استیل یا پلاستیک است؛ البته لولر با جنس فلزی نسبت به جنس پلاستیکی آن کیفیت بهتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *