تاریخچه قهوه و انواع آن

بهترین باریستا جهان

تصویر بهترین باریستا جهان

باریستاها نقش ستاره‌های یک کافه را بازی می‌کنند به طوری که حتی بسیاری از افراد، کافه‌ای را انتخاب می‌کنند که باریستا مورد علاقه‌شان قهوه مطبوع مورد نظرشان را دم می‌کند. تا پیش از سال 2000 چالش‌ها و رقابت‌های میان انواع کافه‌ها به قدری هیجان‌انگیز شده بود که این امر منجر به ایجاد مسابقات جهانی باریستا شد. در این مسابقات بهترین باریستاهای جهان گرد هم می‌آمدند تا هنر و دقت خود را به چالش بکشند؛ تا در نهایت پس از پیروزی در این دوره رقابت‌ها، بتوانند خود را در سطح جهانی مطرح کنند.

یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین انتخاب‌هایی که این افراد در مسابقات بهترین باریستا جهانی باید انجام دهند، همان قهوه‌ای است که انتخاب می‌کنند. آن قهوه باید دیدگاه یک باریستا را از صنعت قهوه تخصصی نشان دهد و به قدری استثنایی باشد که برای داروان فریبنده باشد و از ده‌ها قهوه‌ای که در طول روز نوشیدند، متمایزتر باشد. در این مقاله، با سان راپ همراه باشید تا با برخی از بهترین باریستاهای جهان و با مهارت‌هایی که آن‌ها را متمایزتر می‌کند آشنا شوید. 

تصویر بهترین باریستا جهان

 

باریستا چه فردی است؟

Barista شخصی است که مسئول تهیه و سرو انواع قهوه و نوشیدنی‌های سرد و گرم مانند اسپرسو، کاپوچینو، لاته، قهوه‌های سرد، قهوه‌های دمی و… است و سعی دارد به کمک انواع دستگاه‌های قهوه‌ساز  و همچنین پیچیده‌ترین اسپرسوساز اتوماتیک و دستی، نوشیدنی مورد علاقه مشتری را به عمل ‌آورد. 

برای خرید قهوه ساز نسپرسو می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت سان راپ مراجعه فرمایید و با چند کلیک ساده ضمن مشاهده نمونه‌های این محصول خرید خود را قطعی کنید.

تصویر یکی از بهترین باریستا جهان

 

اهمیت یک باریستا حرفه‌ای در کافی شاپ

نقش یک فرد باریستا در یک کافه به قدری پررنگ است که می‌تواند منجر به محبوب شدن کافی شاپ یا گمنام شدن آن شود. همین دلیل موجب شده که دانش، مهارت و هنر باریستا در کافی شاپ بیش از پیش حائز اهمیت شود.

باریستا باید حاصل تمام زحمات کشاورزی که قهوه را کاشته، کسی که آن را رست کرده و کسی که آن را از مبدا به مقصد رسانده را به بهترین شکل ممکن، در قالب یک فنجان قهوه به مشتری ارائه کند؛ اما تنها مرغوبیت قهوه برای دستیابی به نتیجه خوشایند از طعم و عطر آن کافی نیست، بلکه به مهارت یک باریستا بسیار وابسته است. 

تصویر باریستا

 

بهترین باریستا دنیا چه مهارت‌هایی را باید داشته باشد؟

یادگیری نحوه عملکرد اسپرسو سازهای دستی یا نیمه اتوماتیک، به مهارت زیادی نیاز دارد و در مقابل اسپرسوسازهای اتوماتیک، تنها با پرکردن فیلتر و فشاردادن یک دکمه کار خود را انجام می‌دهند؛ اما مهارت‌های یک باریستا حرفه‌ای تنها به فشار دادن یک دکمه ختم نمی‌شود.

یک باریستای حرفه‌ای باید دارای تخصص‌های ذیل باشد:

 • دانش انتخاب قهوه مناسب، بر اساس کیفیت دانه‌ و کیفیت رست و خرید قهوه را داشته باشد.
 • مهارت تخصصی شناخت گونه‌های مختلف قهوه و نحوه فرآوری آن را داشته باشد تا بتواند بر اساس پارامترهای طعمی، کیفیت قهوه را تشخیص دهد.
 • دانش لازم میکس انواع قهوه را متناسب با سلیقه مشتری داشته باشد.
 • با روش‌ها مختلف دم آوری و درجات آسیاب مناسب قهوه آشنایی کامل داشته باشد.
 • مهارت تولید کرما یا فوم شیر برای انواع نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو مانند کاپوچینو، لاته و… را داشته باشد.
 • هنر لاته آرت یا طراحی روی قهوه را داشته باشد.
 • مهارت تهیه انواع قهوه‌های سرد و قهوه‌های دمی (موج سوم) را داشته باشد.
 • و اما مهم‌ترین مهارت یک فرد باریستا در کنار دانش و تخصص، به عشق و علاقه زیاد این فرد به دنیای قهوه و به این شغل اشاره دارد. فردی که همیشه خلاق و پیگیر اتفاقات جدید این صنعت باشد. 

یک فرد باریستا باید همراه در حال یادگیری و کسب تجربه باشد تا بتواند از خلاقیت، ابتکار و سرعت عمل خود در این عرصه رقابتی، نهایت بهره را ببرد. 

 

مسابقات World Barista Championships با هدف معرفی بهترین باریستا جهان

یکی از بزرگترین مسابقات سالانه باریستا، مسابقات جهانی باریستا دنیا (WBC) است. این مسابقات از سال 2000 با نظم و پیگیری تا به حال برگزار شده است و تا به حال پرافتخارترین کشور این مسابقات، دانمارک بوده است. مسابقه بهترین باریستا دنیا تنها 15 دقیقه زمان در اختیار باریستاها می‌گذارد که در طی این مدت باید 12 فنجان قهوه اعم از 4 اسپرسو، 4 کاپوچینو و 4 نوشیدنی مخصوص باریستا، آماده و سرو شود.

داوران مسابقات جهانی باریستا از متخصصان آموزش دیده صنعت قهوه یا از قهرمانان و صاحب نامان دوره‌های گذشته این مسابقات هستند. پس از اعمال امتیازات داوران، بر اساس فاکتورهای مختلف، 12 نفر از افراد برتر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می‌کنند؛ اما در نهایت 6 نفر باقی می‌مانند که این افراد برگزیده، راهی فینال مسابقات می‌شوند. این مسابقات جهانی که سالانه برگزار می‌شود، بسیار مورد توجه قرار گرفته است چرا که کشاورزان، رسترها، باریستاها و سایر متخصصان صنعت قهوه، خروجی این مسابقات را به عنوان یک فاکتور محوری مهم در عرصه فعالیت خود در نظر می‌گیرند. 

 

معرفی بهترین باریستاهای جهان

کشورهای میزبان این مسابقات و بهترین باریستا دنیا در هر دوره، در لیست زیر گردآوری شده‌اند:

 

سال برگزاری محل برگزاری برنده کشور برنده
2000 مونته کارلو، موناکو Robert Thoresen نروژ
2001 میامی، آمریکا Martin Hildebrandt دانمارک
2002 اوسلو، نروژ Fritz Storm دانمارک
2003 بوستون، آمریکا Paul Bassett استرالیا
2004 تریسته، ایتالیا Tim Wendelboe نروژ
2005 سیاتل، آمریکا Trouls Overdahl Poulsen دانمارک
2006 برن، سوئیس Klaus Thomsen دانمارک
2007 توکیو، ژاپن James Hoffmann انگلستان
2008 کپنهاگ، دانمارک Stephen Morrissey ایرلند
2009 آتلانتا، آمریکا Gwilym Davies انگلستان
2010 لندن، آمریکا Michael Phillips آمریکا
2011 بوگوتا، کلمبیا Alejandro Mendez السالوادور
2012 وین، اتریش Raúl Rodas گوآتمالا
2013 ملبورن، استرالیا Pete Licata آمریکا
2014 ریمینی، استرالیا Hidenori Izaki ژاپن
2015 سیاتل، آمریکا Sasa Sestic استرالیا
2016 دوبلین، ایرلند Berg Wu تایوان
2017 سئول، کره جنوبی Dale Harris انگلستان
2018 آمستردام، هلند Agnieszka Rojewska لهستان
2019 بوستون، آمریکا Jooyeon Jeon کره جنوبی
2021 میلان، ایتالیا Diego Campos کلمبیا
2022 ملبورن، استرالیا anthony douglas استرالیا

 

در این مسابقات علاوه بر مهارتی هر باریستا در تهیه اسپرسو دارد، اطلاعات تخصصی او نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؛ که این اطلاعات شامل دانش کلی این افراد از قهوه، نحوه سرو و روش‌های ویژه باریستا برای تهیه لاته و کاپوچینو، رست و دم کردن قهوه سرد می‌شوند. 

 

برخی از صاحب مقامان این مسابقات جهانی

در ادامه صاحب مقامان مسابقات جهانی باریستا را معرفی خواهیم کرد و توضیحات مختصری درباره هر کدام ارائه خواهیم داد. 

 • ساشا سستیک، بهترین باریستا دنیا در سال 2015

ساشا قهوه Sudan Rume را از مزرعه‌ای در کائوکای کلمبیا تهیه کرده بود. به گفته او، این نوع قهوه با وجود شیرینی‌ای مطبوعی که دارد در هنگام سرو اسپرسو ترکیب بی‌نظیر خلق می‌کند. او بر این باور بود که داوران همیشه به دنبال شیرینی بیشتر و اسیدیته متعادل‌تر هستند. او از فناوری خیساندن کربنیک، یک نوع روش تخمیر نوآورانه الهام گرفته از شراب، استفاده می‌کرد تا در نهایت طعم بهتری از نوشیدنی دریافت کند. از زمان عصاره‌گیری کوتاهی استفاده می‌کرد که ممکن است منجر به ترش شدن طعم قهوه شود؛ اما در عین حال او با آسیاب ریز قهوه‌ها را متعادل می‌کرد؛ همچنین در دستور کاپوچینو خود، دوز قهوه را مقداری بالاتر برده بود و آن را درشت‌تر آسیاب کرده بود تا بتواند نوت‌هایی از گل و میوه را از قهوه استخراج کند. در واقع او قهوه‌ای متعادل، خوش عطر و خوش طعم تهیه کرده بود. 

 • تیم وندلبو، بهترین باریستا جهان در سال 2004

قهوه او نیز Excelso کلمبیایی بود. به گفته او، بهترین قهوه‌های کلمبیا همیشه قهوه‌ای میوه‌ای درست می‌کنند، بدون اینکه بیش از حد تخمیر شده باشند یا اینکه اسیدیته بالایی داشته باشد؛ اما از شیرینی زیادی برخوردارند. او در مسابقات تصمیم گرفته بود از ترکیبی کلمبیایی- برزیلی برای تهیه اسپرسو و کاپوچینو مخصوص خود استفاده کند، اما او امروزه دیگر طعم منحصربفرد آن را با مخلوط کرد ناز بین نمی‌برد. او می‌گوید: “اگر قهوه به درستی برداشت و فرآوری شده باشد و کشاورز به درختان قهوه خود به درستی رسیدگی کرده باشد و محیط عالی برای قهوه مهیا کرده باشد، سپس به خوبی تفت داده شده و دم شده باشد، کیفیت در فنجان ظاهر خواهد شد.” 

 • جیمز هافمن، یکی از بهترین باریستا‌های دنیا در سال 2007

هافمن بریتانیایی، برنده جوایز متعددی به دلیل مهارت‌هایش در قهوه‌ساز است. او علاوه بر یک مقام جهانی، توانسته دو بار دیگر قهرمان باریستای بریتانیا شود. او با مهارت‌های فنی و توانایی خاصی که در ایجاد پروفایل‌های طعم منحصر بفرد به کمک انواع روش‌های دم‌آوری داشت، شهرت یافته بود. 

 • برگ وو، برنده مقاوم بهترین باریستا جهان سال 2016

برگ وو تایوانی توانسته است دوبار قهرمان مسابقات جهانی باریستا 2016 و 2019 شود. همچنین او بنیانگذار Simple Kaffa، کافه‌ای تخصصی در شهر تایپه است که بر نمایش طعم‌های منحصر به فرد قهوه تایوانی تمرکز کرده است. او مدافع شیوه‌های قهوه پایدار است و تلاش می‌کند این را به اثبات برساند که تولید قهوه‌ از نظر زیست محیطی مسئول و از نظر اجتماعی مفید می‌باشد. 

 • دیل هریس، برنده جایزه مقام اول مسابقات جهانی باریستا 2017

دیل هریس بریتانیایی نیز در این عرصه توانسته است جوایز متعددی را کسب کند. او علاوه بر یک مقام جهانی در سال 2017، توانسته است سه بار دیگر هم قهرمان باریستای بریتانیا شود. او به دلیل رویکرد نوآورانه‌اش در قهوه شهرت یافته است و مدام روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی را با طعم‌های منحصر به فرد خلق می‌کند. 

 

کلام آخر

هر ساله مسابقاتی در زمینه صنعت قهوه برگزار می‌گردد که پای بسیاری از باریستاهای هنرمند و کاربلد را به این چالش باز می‌کند. باریستاهای بسیار حرفه‌ای که در این عرصه حرفی برای گفتن دارند یا می‌خواهند خود را به چالش بکشند، در این مسابقات گرد هم جمع می‌شوند و سعی دارند به نوبه خود دیدگاه‌شان را از قهوه تخصصی به نمایش بگذارند؛ یا به عبارتی دیگر تمام هنر و مهارت‌شان را در قالب چندین نوع فنجان از قهوه به نمایش می‌گذارند. تمامی قهرمانی که در این مقاله از آن‌ها یاد کردیم سعی داشتند کیفیت کار خود را بالا ببرند و ایده‌های جدیدی که دارند را وارد بحث کنند و نقش تولیدکنندگان را برجسته‌تر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *