تاریخچه قهوه و انواع آن

علت تلخی قهوه

تصویر علت تلخی قهوه چیست

به طور کلی نوشیدنی قهوه کمی تلخ است و همین موضوع سبب علاقه بسیاری از افراد به این نوشیدنی است؛ اما مهم است که قهوه شما تلخی متعادلی داشته باشد. در این مقاله از سایت سان راپ می‌توانید علت اصلی تلخی قهوه و راهکارهای گرفتن تلخی بیش از حد قهوه را بشناسید.

 

علت تلخی قهوه چیست؟

به طور کلی اکثر افراد تلخی قهوه را از شیوه رست شدن آن می‌دانند؛ اما لازم به ذکر است که برخی از دانه‌های قهوه‌ بیش از سایر دانه‌ها تلخی دارند.

به طور کلی در بین دانه‌های قهوه دو نوع عربیکا و روبوستا رایج‌اند و دانه‌های قهوه روبوستا بسیار تلخ‌تر از دانه‌های قهوه عربیکا است. یکی از دلایل مهم تلخی قهوه مربوط به وجود ماده‌ای به نام اسید کلروژنیک است که درون دانه‌های قهوه وجود دارد؛ به طور کلی هر چه میزان این اسید بیشتر باشد قهوه شما تلخ‌تر است. دلیل اینکه قهوه روبوستا نسبت به عربیکا تلخ‌تر است نیز همین موضوع است؛ همچنین روبوستا کافئین بیشتری نیز دارد و انواع دانه‌های قهوه روبوستا تقریباً دو برابر انواع دانه‌های قهوه عربیکا کافئین دارند.

البته لازم است بگوییم تنها نوع دانه قهوه نیست که بر روی تلخی آن تاثیر می‌گذارد. نتیجه تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۶ بدین ترتیب بود که عوامل عمومی مانند گونه‌‌ها، تنوع، درجه بلوغ، تا حدودی شرایط محیطی و روش‌ های کشاورزی، از عوامل مهم و تعیین کننده ترکیب اسیدهای کلروژنیک در انواع دانه‌‌های قهوه سبز هستند و این موارد بر طعم نهایی قهوه تأثیر می‌گذارند.

اگر هنوز برای خرید قهوه مورد نظر خود شک دارید پیشنهاد می‌کنیم از راهنما خرید قهوه استفاده کنید. 

تصویر علت تلخی قهوه

 

چرا قهوه ما زیادی تلخ می‌شود؟ راه حل چیست؟

در ادامه به جواب این سوال می‌پردازیم و راه حل‌های موجود را ارائه می‌کنیم.

 

 • دم آوری بیش از حد قهوه باعث تلخی آن می‌شود. 

در روش دم آوری قهوه، شما قهوه آسیاب شده خود را مستقیماً با آب مخلوط می‌کنید (توجه به درجه بندی آسیاب قهوه نیز مهم است)؛ این روش بر خلاف عبور آن از فیلتر است. مسئله مهم این است که بدانید دم آوری قهوه باید چه مدت باشد؛ زیرا همانطور که گفتیم اگر قهوه خود را بیش از حد دم آوری کنید، طعم تند و تلخی به شما می‌دهد؛ همچنین اگر هم خیلی کم عصاره‌گیری و دم آوری کنید طعم قهوه ضعیف و ترش می‌شود. اگر عصاره گیری قهوه را درست انجام دهید در نهایت طعم مطلوبی از قهوه خود خواهید داشت.

راه حل این مشکل هم این است که زمان دم آوری خود را کاهش دهید؛ مثلا اگر در شش دقیقه قهوه فرنچ پرس را دم آوری می‌کنید، آن را به چهار دقیقه برسانید. در واقع شما در ابتدا باید آزمون و خطا کنید تا ببینید که زمان مناسب دم آوری کدام است. 

 

 •  کثیفی تجهیزات آماده سازی می‌تواند قهوه شما را تلخ کند

ضروریست که بعد از دم آوری قهوه تجهیزات آن را تمیز کنید؛ به طوری که هرگونه تفاله قهوه، از دستگاه شما خارج شود. تفاوتی نمی‌کند از قهوه اسپرسو استفاده می‌کنید یا با فرنچ پرس قهوه خود را دم می‌کنید؛ پاکیزگی تجهیزات بسیار مهم است. 

اگر از فرنچ پرس استفاده می‌کنید با استفاده از آب داغ و یک اسفنج نرم یا برس مخصوص بطری، محفظه فرنچ پرس را تمیز کنید. توصیه می‌شود بعد از شستشو آن را  با  یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. 

اگر هم از قهوه ساز اتوماتیک استفاده می‌کنید باز هم باید بعد از هر بار مصرف ظروف مربوط به آن را بشویید. 

 

 • ناهماهنگی روش آسیاب و عصاره‌گیری، طعم قهوه را تلخ می‌کند

اگر روش آسیاب و عصاره گیری قهوه شما هماهنگ نباشد طعم قهوه تلخ می‌شود.

به طور کلی آسیاب‌های ریز تلخی بیشتری دارند؛ اما آسیاب درشت‌تر دم آوری سبک‌تر دارند و شیرین‌تر هستند. به طور کلی آسیاب دقیق‌تر، جریان آب را در آسیاب‌ها کند کرده و باعث می‌شود عمل عصاره گیری بیش از حد اتفاق افتد و در نتیجه طعم تلخ‌تری در فنجان ایجاد شود.

تصویر علت تلخ شدن قهوه اسپرسو

 • درجه حرارت نامناسب آب می‌تواند موجب تلخی قهوه شود

شما باید در مورد آبی که استفاده می‌کنید دقیق باشید! آب مناسب برای قهوه و درجه آن از نکات مهم در دم آوری قهوه است.

به طور کلی ممکن است استفاده از آب بدون فیلتر موجب خراب شدن قهوه شود و همچنین آب مقطر نیز به علت کمبود مواد معدنی مناسب نیست؛ بهترین گزینه آب فیلتر شده است که سختی و همچنین TDS دارد.

دمای آب نیز یکی از مولفه‌های مهم است. در حالت ایده آل، درجه حرارت آب باید بین 90 تا 96 درجه  باشد. توصیه می‌شود ابتدا آب را به جوش بیاورید، بعد آن را از روی حرارت برداشته و 30 تا 40  ثانیه صبر کنید تا به درجه حرارت مناسب برسد سپس آن را به قهوه اضافه کنید.

 

 • استفاده از دانه‌های قدیمی قهوه

استفاده از دانه‌های کهنه می‌تواند تلخی قهوه را دوچندان کنند.

راه حل این مشکل این است که فقط دانه‌های کامل و آسیاب نشده قهوه را خریداری و تنها مقداری را که می‌توانید در عرض یک یا دو هفته استفاده کنید تهیه کنید؛ همچنین همه دانه‌ها را یکجا آسیاب نکنید و فقط به اندازه همان مقداری که در آن لحظه نیاز دارید آسیاب کنید.

 

 • نسبت آب به قهوه 

به طور کلی، قهوه کمتر  برابر است با تلخی کمتر. لازم به ذکر است که نسبت آب به قهوه براساس نوع تجهیزات متفاوت است؛ مثلا فرنچ پرس به طور معمول به قهوه بیشتری احتیاج دارد.

راه حل این مسئله این است که با وزن کردن قهوه و آب ترکیب مورد نظر خود را کشف کنید. شما می‌توانید از ترازوی قهوه استفاده کنید و نسبت‌ها را یادداشت کنید.

به طور خلاصه برای تهیه یک قهوه خوش طعم، به نکات زیر توجه کنید:

 • از وسایل تمیز استفاده کنید.
 • از آسیاب مناسب برای روش دم آوری خود استفاده کنید.
 • به دمای آب توجه کنید؛ از هر آبی استفاده نکنید.
 • از رست‌های سبک‌تر استفاده کنید.
 • نسبت قهوه به آب را آزمایش کنید تا نسبت ایده آل خود را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *