تاریخچه قهوه و انواع آن

فرق موکاپات با اسپرسوساز

تصویر دستگاه اسپرسوساز

قهوه‌ها انواع مختلف دارند که نحوه دم کردن‌ آن‌ها نیز متفاوت است و هرکدام به روش‌های خاصی دم می‌شوند. موکاپات و دستگاه اسپرسو ساز از انواع دستگاه‌هایی هستند که قهوه را دم می‌کنند. اگر قصد دستگاهی را دارید که با آن قهوه خود را دم کنید و بین موکاپات و دستگاه اسپرسوساز مانده‌اید با سان راپ همراه باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

 

تفاوت موکاپات با اسپرسو ساز

آماده کردن قهوه دارای پروسه‌ای است که باید برای به دست آوردن یک قهوه لذیذ تمامی آن مراحل را به درستی انجام داد و هر کدام از این دو دستگاه پروسه مخصوص به خود و جدا گانه‌ای دارند، حتی در مدت زمان نیاز به دم کشیدن قهوه تفاوت‌هایی وجود دارد.

تصویر موکاپات

موکاپات

باید این دستگاه را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا قهوه اسپرسو خود را به بهترین نحو به دست بیاوریم. در دستگاه موکاپات در قسمت مخزن آن به مقدار مشخص و ظرفیت موکاپات آب می‌ریزیم و در قسمت فیلتر قهوه اسپرسو سپس آن را بر روی حرارت گذاشته و بعد از جوش آمدن آب با بخار به فیلتر قهوه شروع به دم کشیدن می‌کند و طریق لوله‌ای که وجود دارد به مخزن بالایی می‌رسد.

 

دستگاه اسپرسو ساز

زمانی که می‌خواهید با دستگاه اسپرسوساز قهوه خود را دم کنید باید حواستان به مقدار آب و قهوه‌ای که در دستگاه می‌ریزید باشد. در این دستگاه بر خلاف موکاپات فشار بخار خیلی بیشتر است. در دستگاه‌های قهوه ساز نسپرسو، قهوه با فشار بخار آب از مخزن آن خارج می‌شود.

تصویر اسپرسوساز

تفاوت موکاپات و اسپرسوساز در نوع قهوه مصرفی

در موکاپات و اسپرسو می‌توان از پودر قهوه‌ها استفاده کرد، اما باید توجه داشته باشید که مقدار آسیاب قهوه مناسب دستگاهتان باشد. در موکاپات‌ها فقط باید از قهوه آسیاب شده استفاده کرد؛ اما در اسپرسو سازها می‌توان از کپسول‌ نسپرسو نیز استفاده کرد. زمانی که از این کپسول‌ها استفاده می‌کنید بخار آب با فشار کپسول را سوراخ کرده و توسط همان بخار قهوه از کپسول خارج می‌شود.

 

تفاوت موکاپات و اسپرسوساز در طول عمرشان به چه صورت است؟

اگر کمی به این دو دستگاه دقت کنید متوجه می‌شوید که کدام یک طول عمر بیشتری دارد؛ اما باید در نظر داشته باشید که موکاپات‌ها از اجزای کمتری تشکیل شده‌اند و دستگاه اسپرسو ساز علاوه بر اجزایی که شبیه به موکاپات است، مانند مخزن آب و فیلتری برای قرار دادن پودر قهوه، اجزای الکتریکی، دکمه و تنظیمات این چنینی هم دارد. 

 

تفاوت طعم قهوه در موکاپات و اسپرسوساز

البته باید در نظر داشته باشید فرق قهوه اسپرسو ساز با موکاپات در نوع قهوه‌ای که با این دو دستگاه به دست می‌آید، است؛ به طور مثال قهوه‌ای که با موکاپات دم می‌کنیم غلیظ و قوی‌تر است و قهوه‌ای با دستگاه اسپرسوساز دو کشیده می‌شود کرمی‌تر و متراکم‌تر است. در دم کشیدن قهوه با دستگاه اسپرسو ساز زمان کمتری نسبت به موکاپات لازم است.

یکی دیگر از فرق موکاپات و اسپرسوساز در طعم قهوه است. قهوه‌ای که با موکاپات دم کشیده می‌شود غلیظ‌تر و قوی‌تر است و طعم تلخی آن به نسبت بیشتر است؛ اما قهوه در دستگاه اسپرسوساز طعم متعادل‌تری دارد و این تفاوت به علت مدت دم کشیدن و مقدار آب مصرفی است.

تصویر موکاپات مشکی

تفاوت موکاپات و اسپرسوساز در طرز استفاده از آن‌ها

استفاده از موکاپات بسیار راحت‌تر و آسان‌تر از استفاده از دستگاه اسپرسو ساز است؛ به این منظور که موکاپات‌ها را می‌توان به راحتی با خود حمل کرد، اما دستگاه‌های اسپرسو ساز را به خاطر حجم و الکتریکی بودن حمل و نقل آن آسان نیست.‌ برای دم کردن قهوه توسط موکاپات نیاز به تنظیمات خاصی نیست و کافیست که مخزن آن را آب و فیلتر آن را از قهوه آسیاب شده پر کنید؛ اما دستگاه اسپرسو ساز علاوه بر این اقدامات نیاز به تنظیم کردن آن بر روی اسپرسو دارد.

 

تفاوت موکاپات و اسپرسوساز در حجم قهوه دم شده

موکاپات‌ها در حجم‌های متفاوت وجود دارند و بسته به آن می‌توان مقدار قهوه‌ای که در نظر دارید را دم کنید. موکاپات‌ها از یک شات تا 12 شات متغیر هستند؛ اما اسپرسو سازها نهایتا اندازه 2 شات قهوه تحویل می‌دهند که مدت زمان درست کردن قهوه با اسپرسو ساز کمتر از موکاپات است؛ به همین منظور در مدت زمانی که با موکاپات قهوه دم می‌کنید به دفعات می‌توانید با اسپرسو قهوه درست کنید. اسپرسوسازها در مدت زمان 25 تا 30 ثانیه گرم می‌شوند و سریع می‌توان قهوه دم کرد.

 

تفاوت تمیز کردن موکاپات و اسپرسوساز 

به طور کلی تمیز کردن کردن دستگاه‌ها بسیار مهم است و تاثیر زیادی در طعم قهوه و کارایی دستگاه دارد؛ همچنین تمیز بودن دستگاه موکاپات و اسپرسو ساز در طول عمر آن‌ها نیز تاثیر گذار است. بهترین زمان برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز و موکاپات‌ها پس از هر بار استفاده است. موکاپات‌ها نسبت به دستگاه اسپرسو سازها از نظر شستشو آسان‌تر هستند. در نظر داشته باشید که دستگاه اسپرسو ساز را هر چند وقت نیاز به جرمگیری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *