دسته‌بندی نشده

گرم نشدن آب در قهوه ساز

تصویر گرم نشدن قهوه ساز اتوماتیک

حتی اگر در هنگام خرید قهوه ساز به همه نکات مهم دقت کرده باشید تا دستگاهی با کیفیت بخرید ممکن است بعد از گذشت مدتی دستگاه شما با مشکل مواجه شود. بهترین قهوه سازها هم ممکن است دچار نقص فنی شوند. یکی از ناامید کننده‌ترین مشکلات قهوه سازها گرم نشدن آب در قهوه ساز است. اگر یک فنجان قهوه داغ می‌خواهید، چرخه گرم کردن باید اتفاق بیفتد و این امری الزامیست. خوشبختانه، ما در سان راپ می‌توانیم به شما کمک کنیم تا بتوانید مشخص کنید چرخه دم کردن شما در کجا دچار مشکل شده است. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید چرا قهوه سازها آب را گرم نمی‌کنند، ادامه مطلب را بخوانید؛ اما در ابتدا باید بدانید که یک اسپرسو ساز یا دستگاه قهوه ساز چگونه کار می‌کند.

تصویر  گرم نشدن قهوه ساز 

قهوه سازها چگونه کار می‌کنند؟

دو نوع قهوه ساز رایج وجود دارد: قهوه سازهایی که یک بار آب داغ را از تفاله قهوه رد می‌کنند و آن‌هایی که آب را بارها از طریق تفاله‌های قهوه رد کرده یا بازیافت می‌کنند.

بیشتر قهوه‌سازهای قطره‌ای با سوئیچ‌ها و تایمرهای کنترل پنل فعال می‌شوند، آب را گرم می‌کنند و آن را به سمت بالا پمپ می‌کنند تا در سبد قهوه بریزد. قهوه داغ به دست آمده در یک قفسه می‌ریزد و یک عنصر در زیر قاب مشخص شده قهوه را گرم نگه می‌دارد.

قهوه‌سازهای پرکولاتور مقدار کمی‌آب را در پایه دستگاه گرم می‌کنند و بخاری تشکیل می‌دهند که آب داغ را به سمت لوله‌ای در مرکز پرکولاتور می‌برد. در بالای آن، آب داخل سبد قهوه می‌ ریزد و طعم عالی قهوه را از تفاله‌های آن می‌گیرد. سپس قهوه داغ حاصل از سوراخ‌های پایه سبد می‌چکد و به محفظه اصلی می‌ریزد تا بازیافت شود. یک ترموستات تعیین می‌کند که قهوه به اندازه کافی دم کرده است، سپس سیستم چرخه را خاموش می‌کند. 

همچنین به طور کلی دو روش اصلی برای یک دستگاه اسپرسوساز وجود دارد که آب را گرم کند:

  • Thermoblock

 رایج‌ترین سیستم در هر قهوه ساز مدرن خانگی است. در این روش دستگاه آب را ذخیره نمی‌کند بلکه آن را از مخزن می‌گیرد و فقط آب مورد نیاز برای تهیه قهوه را گرم می‌کند. این یک سیستم ارزان‌تر و کارآمدتر است.

دیگ بخار آب

دیگ آب روش سنتی است. دیگ آب را ذخیره می‌کند و عنصری در داخل دستگاه وجود دارد که آن را گرم می‌کند. تمام آب موجود در دیگ همیشه گرم می‌شود.

علت گرم نشدن آب در قهوه ساز

برای بعضی افراد هیچ چیز در صبح نشاط آورتر از بوی قهوه تازه نیست. تفاوتی ندارد شما قهوه ساز نسپرسو داشته باشید یا یک اسپرسو ساز ساده، در ادامه نکات و عناصر فنی که موجب به وجود آمدن مشکل گرم نشدن آب در قهوه ساز می‌شوند را بیان می‌کنیم. 

  • سوئیچ‌ها

اگر کلید پاور با گذشت زمان فرسوده شود، دستگاه اسپرسوساز شما را روشن نمی‌شود و در برخی موارد حتی به طور کلی دستگاه را خاموش می‌کنند. این مشکل اجازه نمی‌دهد که دستگاه اسپرسوساز شما گرمایی تولید کند که این موضوع عملکرد نهایی دستگاه را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در صورت بروز این مشکل حتما سوئیچ خود را تعویض کرده و دستگاه را از منبع برق جدا کنید.

  • فیوزها

فیوزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت داغ شدن بیش از حد المنت گرمایش با جلوگیری از رسیدن برق به المنت‌های گرمایشی، از کار بیفتند. اگر المنت حرارتی در دستگاه اسپرسوساز شما گرم نمی‌شود و ترموستات شما کار می‌کند، فیوز حرارتی را بررسی کنید. فیوز حرارتی با جلوگیری از رسیدن برق به المنت گرمایشی از گرمای بیش از حد جلوگیری می‌کند و با ترموستات کار می‌کند. اگر کار نکرد، بهتر است فیوز حرارتی خود را تعویض کنید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، به یاد داشته باشید که قبل از نصب فیوز جدید، دستگاه اسپرسوساز را از منبع برق جدا کنید.

  • بردهای کنترل

اگر دستگاه اسپرسوساز شما روشن است، اما گرم نمی‌شود، بهتر است بررسی کنید که آیا برد پاور یا برد کنترل شما به دکمه‌هایی که روی آن کلیک می‌کنید پاسخ می‌دهد یا خیر. اگر پاسخ نداد یا دستگاه هیچ عملکردی را نشان نداد، ممکن است برد کنترل خاموش شده و نیاز به تعویض داشته باشد. 

نکته: به یاد داشته باشید که هنگام نصب برد کنترل جدید، سیم‌ها را در مکان‌های دقیق وصل کنید.

  • ترموستات‌ها

ترموستات یک ابزار اندازه گیری در دستگاه اسپرسوساز شما است و جریان گرما را تا دمای معینی از طریق المنت هدایت می‌کند. هنگامی‌که به دمای بالا می‌رسد، به دستگاه سیگنال می‌دهد که خاموش شود. اگر متوجه شدید که دستگاه اسپرسوساز شما گرم نمی‌شود، ترموستات را بررسی کنید، ممکن است در حالت خاموش گیر کرده و دوباره روشن نشود. در این صورت حتما ترموستات خود را تعویض کنید.

تصویر یکی از قهوه سازها اتوماتیک

 

  • ایجاد رسوب بیش از حد در دستگاه

رسوب‌زدایی دستگاه قهوه ساز مسئله مهمی است؛ چرا که علاوه بر اینکه بر روی طعم نوشیدنی اثر می‌گذارد، ممکن است مانع گرم شدن آب دستگاه شود. در صورت بروز چنینی مشکلی ممکن است رسوب و آهک‌های زیادی مدار دستگاه را مسدود کرده‌ باشند. در این زمان آب نمی‌تواند به راحتی به گردش درآید و به دمای ایده‌آل برسد. در این صورت تنها کافیست برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو اقدام نمایید و آن‌ها را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *