تاریخچه قهوه و انواع آن

پرتافیلتر چیست؟

تصویر پرتافیلتر اسپرسوساز

به دلیلی زندگی پر مشغله امروزه، داشتن یک اسپرسوساز خانگی نعمت بزرگی به شمار می‌رود. هر اسپرسوساز از قطعات زیادی تشکیل شده ‌است. پرتافیلتر یکی از قطعات مهم این دستگاه می‌باشد. پرتافیلتر خامه‌گیر به دستگاه شما کمک می‌کند تا به خوبی عصاره قهوه را خارج کند. وجود یک پرتا فیلتر با کیفیت سبب می‌شود تا کرمای بیشتری از قهوه استخراج شده و طعم آن بهتر شود. در ادامه این مطلب، بیشتر شما را با این قطعه مهم، آشنا می‌کنیم. با سان راپ همراه باشید.

 

پرتافیلتر چیست؟

پرتافیلتر چیست؟ احتمالاً مهم‌ترین سوال شما باشد. اگر تا به حال به دستگاه اسپرسوساز دقت کرده‌ باشید، حتماً متوجه وسیله‌ای شده‌اید که قهوه آسیاب شده را در آن می‌ریزند. پرتافیلتر اسپرسوساز، وظیفه نگهداری از پودر قهوه را بر عهده دارد تا دستگاه با پاشیدن آب روی آن‌ها، عصاره قهوه را به همراه کرما از آن خارج کند. این قطعه از یک دریچه و دسته بهره‌مند است که به کاربران کمک می‌کند تا با کمی چرخاندن، آن را به دستگاه اسپرسوساز متصل کنند.

معمولاً دستگاه‌های اسپرسوساز کوچک، یک پرتافیلتر خانگی به همراه خود دارند. در مدل‌های بزرگ‌تر و مناسب خانه‌های پرجمعیت، محل‌های بیشتری برای خروج قهوه و اتصال پرتافیلتر وجود دارد. توجه داشته ‌باشید که کیفیت پرتافیلتر، ارتباط مستقیمی با عصاره قهوه و کرما خارج شده از آن دارد. استفاده از قطعه‌ای باکیفیت، طعم قهوه شما را به یاد ماندنی خواهد کرد.

تصویر  پرتافیلتر چیست

انواع پرتافیلتر

شاید بگویید که تمام پرتافیلترها یک عملکرد مشترک دارند، پس چرا باید انواع مختلفی از آن‌ها وجود داشته‌ باشد؟ در ادامه این بخش قصد داریم تا شما را با انواع پرتافیلر آشنا کنیم.

 

پرتافیلترهای تحت فشار

در پرتافیلترهای تحت فشار، یک مکانیزم بیشتر برای ایجاد فشار اضافی وجود دارد. برندهای مختلفی به تولید این قطعه از اسپرسوسازها می‌پردازند. محصولات هر برندی از نظر اندازه سوراخ‌های پرتافیلتر و الگوهای این سوراخ‌ها، با محصولات برندهای دیگر متفاوت هستند. بعضی برندها علاقه دارند تا مکانیزم فشار را در قسمت سبد پرتافیلتر قرار دهند؛ در دیگر برندها، این مکانیزم در داخل دستگاه اسپرسوساز قرار گرفته‌ است.

 

پرتافیلتر پدی

در پرتافیلتر پدی، از یک کیسه کاغذی یا پد برای فشرده کردن قهوه، استفاده می‌شود. در این روش، با قهوه شبیه چای کیسه‌ای رفتار می‌شود. با استفاده از پرتافیلترهای پدی، دیگر نیاز نیست تا نگران عمل تمپ یا ضایعات قهوه باشید. این نوع از پرتافیلترها برای قهوه‌های کیسه‌ای طراحی شده‌اند؛ با کمک آن‌ها می‌توانید به سادگی کیسه قهوه را در پرتافیلتر قرار دهید و پس از دادن برنامه به دستگاه اسپرسوساز، به دنبال کار خود بروید. جالب است بدانید که قهوه‌های کیسه­‌ای از نظر مقدار قهوه، اندازه درجه آسیاب شدن و مقدار فشردگی، کاملاً استاندارد هستند.

 

پرتافیلترهای بدون فشار

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که در پرتافیلترهای بدون فشار، فشار مورد نیاز برای قهوه، توسط اندازه، میزان و نوع طراحی سوراخ‌ها بر قهوه وارد می‌شود. در این قطعه‌ها، مکانیزم‌هایی ضدفشار وجود دارد. معمولاً باریستاهای باتجربه و ماهر، به پرتافیلترهای بدون فشار علاقه بیشتری دارند؛ چرا که در این نوع از پرتافیلترها می‌توانند با تغییر دادن اندازه، میزان و طراحی سوراخ‌ها، در طعم اسپرسو تغییرات دلخواه را اعمال کرده و تاثیر بیشتری بر طعم قهوه بگذارند.

 

پرتافیلترهای سطح پایین

بعضی از پرتافیلترها به عنوان پرتافیلترهای سطح پایین یا پرتافیلترهای بدون کف، شناخته می‌شوند. از این قطعه‌ها نیز می‌توان برای تهیه اسپرسو استفاده کرد؛ اما به دلیل کیفیت پایین آن‌ها، عمل عصاره‌گیری از قهوه به خوبی انجام نمی‌شود. بسیاری از مشتریان معتقدند که این پرتافیلترها توانایی خارج کردن کرما اسپرسو را ندارند.

 

پرتافیلتر مبدل

پیش‌تر اشاره شد که انواع زیادی از دستگاه‌های اسپرسوساز وجود دارد. برندهای زیادی به تولید این دستگاه محبوب پرداخته‌اند؛ در نتیجه طبیعی است که این دستگاه‌ها از بسیاری از مدل‌های پرتافیلتر پشتیبانی نکنند. در چنین مواردی کاربران از پرتافیلتر مبدل استفاده می‌کنند. این قطعات برای دستگاه‌های اسپرسوساز مختلفی تولید می‌شوند تا به انتخاب‌های کاربران وسعت دهند. استفاده از پرتافیلتر مبدل، دست باریستا را باز می‌گذارد تا به هر شکلی که می‌خواهد، به قهوه خود طعم داده و هنر خود را به رخ بکشد.

تصویر انواع پرتافیلتر

نکات مهم در خرید پرتافیلتر

حال که با پرتافیلتر آشنا شدید، شاید بخواهید بدانید که قیمت پرتافیلتر چقدر است یا چگونه می‌توان یک پرتافیلتر خرید. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، پرتافیلترها انواع مختلفی دارند؛ پس طبیعی است که رنج گسترده‌ای از نظر قیمت داشته ‌باشند. بر اساس جنس این قطعه، پرتافیلتر قیمت متفاوتی خواهد داشت. پیش از خرید، حتماً توجه داشته‌ باشید که پرتافیلتر مورد نظر با دستگاه اسپرسوساز همخوانی داشته‌ باشد. در صورت همخوانی نداشتن پرتافیلتر با دستگاه، نمی‌توانید از آن استفاده کنید. سایت‌های زیادی وجود دارند که به فروش قطعات جانبی دستگاه‌های اسپرسوساز می‌پردازند. برای خرید پرتافیلترها می‌توانید به سایت‌ سان راپ مراجعه کرده و از دستگاه‌های قهوه ساز نسپرسو دیدن کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی شد تا اطلاعاتی درباره انواع پرتافیلتر و قیمت و خرید آن‌ها، در اختیار شما قرار بگیرد. حتماً پیش از خرید این قطعه، مطمئن شوید که با دستگاه اسپرسوسازتان همخوانی دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید. هدف خود از خرید پرتافیلتر را مشخص کنید تا در زمان خرید، در میان انواع و مدل‌های زیاد آن، گیج نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *