تاریخچه قهوه و انواع آن

قهوه یونانی چیست؟

تصویر فنجان قهوه یونانی

قهوه یونانی یکی از انواع قهوه‌های دمی است که در کشور یونان بسیار رواج دارد. این قهوه بسیار شبیه به قهوه ترک است به همین دلیل افراد زیادی ادعای یونانی‌ها را که این قهوه مختص کشورشان است را قبول ندارند. این قهوه از دانه قهوه عربیکا تهیه می‌شود. دانه‌های این قهوه برای آماده کردن قهوه یونانی باید پودر شوند. توجه داشته باشید که قهوه یونانی توسط دستگاه خاصی دم می‌شود. به این دستگاه ایبریک گفته می‌شود.

تصویر قهوه یونانی

معرفی انواع قهوه یونانی 

قهوه یونانی بر اساس شکری که به آن اضافه می‌شود دسته بندی می‌شود و ترکیبات متفاوتی ندارد؛ در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم.

Sketos: این قهوه تلخ‌تر از سایرقهوه‌ها، خالص و بدون شکر است.

Metrios: این قهوه با مقداری خیلی کمی شکر و یا شیرینی سرو می‌شود. به این صورت که به ازای هر یک قاشق چای خوری قهوه یک قاشق چای خوری شکر به قهوه اضافه شود.

Glykos: این نوع قهوه، شیرین است. به این علت که به ازای هر یک قاشق چای خوری قهوه دو قاشق چای خوری شکر به آن اضافه می‌شود.

Very Glykos: این نوع قهوه بسیار خاص است و کمتر کسی آن را می‌پسندد. این قهوه میزان زیادی شکر دارد و خیلی شیرین است؛ یعنی به ازای هر یک قاشق چای خوری قهوه 3 قاشق چای خوری شکر به قهوه اضافه می‌شود. مشخص است که در این مورد کالری قهوه یونانی بسیار بالاست. 

تصویر سرو قهوه یونانی

 

خواص و مزایای قهوه یونانی

به طور کلی نوشیدن قهوه در طول روز مزایایی را به همراه دارد که برای بدن بسیار مفید است.

نوشیدن قهوه باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و درکاهش وزن تاثیر بسزایی دارد. 

نوشیدن قهوه باعث جلوگیری از دیابت می‌شود و هورمون shbg را در بدن افزایش می‌دهد.  این هورمون سطح تستوسترون و استروژن را کنترل می‌کند؛ همچنین به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند که سلامت سیستم ایمنی بدن باعث افزایش طول عمر می‌شود و از مرگ زودرس جلوگیری می‌کند. 

قهوه یونانی با وجود ترکیباتی که دارد سلامت قلب را تضمین می‌کند.

 

طرز تهیه قهوه یونانی چگونه است؟

از آنجایی که افراد زیادی تصور می‌کنند قهوه یونانی بسیار شبیه به قهوه ترک است؛ می‌خواهیم در این قسمت به تفاوت این دو اشاره کنیم. البته روش‌های مختلفی برای دم کردن و تهیه قهوه یونانی وجود دارد که ما در این بخش رایج‌ترین روش را در اختیار شما قرار می‌دهیم. یکی از تفاوت‎های این دو قهوه در میزان شیر و شکر است.

جوشاندن آب

برای دم کردن قهوه در مرحله اول مانند قهوه آمریکانو نیاز به جوشاندن آب است. در قهوه جوش به ازای هر نفر سه چهارم فنجان آب می‌ریزیم. به طور کلی پایه تمامی قهوه‌ برای دم کردن آب است و تنها تفاوت در آن میزان آب موجود در قهوه است.

اضافه کردن شیر

برای اضافه کردن شیر در قهوه یونانی باید به ازای هر نفر یک چهارم فنجان شیر در نظر بگیرید. البته که اضافه کردن شیر کاملا سلیقه‌ای است و می‌توانید میزان آن را زیاد و کم کنید. افرادی که تمایلی به اضافه کردن شیر ندارند می‌توانند هنگام سرو از یک لیوان آب استفاده کنند.

اضافه کردن قهوه و شکر

در میزان اضافه کردن قهوه توجه داشته باشید که شما به چه میزان کافئین نیاز دارید؛ اما معمولا به ازای هر نفر دو قاشق چای خوری قهوه اضافه می‌شود و شکر میزان کاملا سلیقه‌ای است و افراد می‌توانند میزان آن را زیاد و کم و یا حتی حذف کنند.

 

قرار دادن قهوه جوش بر روی حرارت 

در این مرحله قهوه و شکر را به خوبی مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید. در واقع آماده کردن این قهوه با دستگاهی به نام جذوه یا ایبریک انجام می‌شود؛ اما در صورت نداشتن این ابزار می‌توانید از قهوه جوش استفاده کنید. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل دم آوری قهوه بالای سر آن بمانید تا بتوانید در زمان مناسب قهوه را از رو حرارت بردارید. بعد از مدت زمانی کوتاه حباب‌هایی در اطراف جذوه با قهوه جوش‌تان را مشاهده می‌کنید؛ در این موقعیت قهوه خود را هم نزنید؛ به این علت که این کار باعث از بین رفتن کف قهوه می‌شود. کف ایجاد شده بر روی قهوه در این قسمت از دم آوری کایماکی گفته می‌شود. بعد از تشکیل کف قهوه به سمت بالا می‌آید و شما در این موقعیت باید قهوه را از روی حرارات بردارید و آن را در فنجانی که می‌خواهید در آن قهوه خود را میل کنید بریزید.

 در ته فنجان تفاله های قهوه وجود دارد. همچنین در قسمت بالایی این قهوه کف (کرما) تشکیل می‌شود و دقیقا این همان دلیلی است  این قهوه را به قهوه ترک تشبیه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *