تاریخچه قهوه و انواع آن

آب مناسب برای قهوه

تصویر آب مناسب برای قهوه

اگر شما نیز در دسته افراد علاقه‌مند به قهوه هستید و مصرف این نوشیدنی در دستور کار هر روزتان قرار دارد، پس قطعا برایتان مهم است طعم قهوه‌ای که می‌خورید را بهبود ببخشید.

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما نوع آبی که برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنید، تاثیر مهمی در طعم و کیفیت قهوه دارد.

جالب است بدانید برای تهیه یک فنجان قهوه عالی و خوش طعم چند فاکتور مورد نیاز است:

  • کیفیت دانه‌ها
  • روش تهیه قهوه
  • نوع آب

این موارد تعیین کننده طعم نهایی قهوه شما خواهند بود. در ضمن اگر می‌خواهید قهوه با کیفیتی داشته باشید باید در خرید کپسول قهوه خود نیز دقت بالایی به خرج دهید و محصولی با کیفیت تهیه کنید.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای درست کردن یک قهوه خوش عطر و خوش طعم چه آبی مناسب است. اگر می‌خواهید لذت نوشیدن یک فنجان قهوه دلچسب را تجربه کنید، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 

آب مناسب برای قهوه و تاثیر آن بر طعم قهوه

درست است که دانه‌های قهوه، پایه و اساس طعم خوب این نوشیدنی محبوب را تشکیل می‌دهند، اما شاید خیلی از افراد ندانند که آب نیز یکی دیگر از اجزای تاثیرگذار در کیفیت قهوه شما است. به عبارت دیگر هر چقدر هم که در تهیه پودر یا دانه قهوه وسواس به خرج دهید، تا زمانی که از آب نامناسب برای تهیه قهوه استفاده می‌کنید؛ طعم قهوه‌تان چنگی به دل نخواهد زد. حتی اگر یک نسپرسوساز درجه یک بخرید، باز هم تا زمانی که از آب با کیفیتی برای درست کردن قهوه استفاده نکنید نمی‌توانید به یک قهوه خوب دست پیدا کنید.

اما سوال اصلی اینجاست که آب چطور روی خوش طعم شدن یا بد طعم شدن قهوه اثر می‌گذارد؟

در واقع باید گفت که املاح موجود در آب، بستری مناسب را برای جذب طعم قهوه فراهم می‌کنند؛ از این رو آب مورد استفاده شما در درست کردن قهوه باید بتواند به قدر مطلوبی طعم خوب ذرات قهوه‌ای رنگ را به خود جذب کند تا در نهایت نوشیدنی خوش طعمی‌ داشته باشید. وجود یون‌ها و مواد معدنی خاص در آب باعث می‌شود قهوه بهتر طعم خود را نشان دهد؛ از جمله مهم‌ترین املاح آب که در طعم دهی بهتر قهوه تاثیرگذارند عبارتند از: کلسیم، منیزیم و سدیم؛ با این حال جالب است بدانید وجود این مواد معدنی در آب به تنهایی در کیفیت خوب قهوه شما اثر ندارد؛ به عبارت دیگر آب مناسب برای درست کردن قهوه باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تصویر بهترین آب برای قهوه

ویژگی‌های آب مناسب برای قهوه چیست؟

اگر می‌خواهید یک قهوه خوش طعم و با کیفیت درست کنید، باید علاوه بر خرید قهوه ساز با کیفیت و تهیه پودر قهوه خوب، در انتخاب آب مناسب هم وسواس به خرج دهید. در ادامه به ویژگی‌های آب مناسب برای قهوه اشاره می‌کنیم.

 

آب قهوه باید دارای مواد معدنی و فاقد کلر باشد

به طور کلی آبی که برای قهوه انتخاب می‌کنید باید فاقد مزه خاصی بوده و شفاف و بدون کلر باشد؛ همچنین وجود املاح و مواد معدنی خاص مانند کلسیم، منیزیم و جوش شیرین در طعم دهی بهتر دانه‌های قهوه تاثیر بسزایی خواهند داشت.

 

اسیدی بودن آب قهوه

یکی دیگر از مشخصات اثرگذار آب در قهوه، میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب است. به دلیل ماهیت اسیدی قهوه، بهتر است آبی که برای تهیه این نوشیدنی استفاده می‌کنید، حدودا در محدوده PH خنثی قرار داشته باشد.

 

تاثیر سختی آب در تهیه قهوه خوشمزه

میزان سختی کل آب یا TDS نیز نقش زیادی در کیفیت و طعم قهوه شما خواهد داشت. ممکن است اینطور تصور کنید هر چه آب مورد استفاده سختی کمتری داشته باشد، قهوه را خوش طعم‌تر می‌کند، اما جالب است بدانید که این تصور اشتباه است!

در واقع برای خوش طعم شدن قهوه، سختی آب یعنی میزان کلسیم و منیزیم آن باید کاملا متعادل باشد؛ بنابراین برای تهیه یک قهوه خوب باید از آب دارای سختی متعادل استفاده کنید.

تصویر آب مناسب قهوه ساز

آب مناسب برای قهوه آب جوشیده است یا آب معدنی؟

به طور کلی متخصصان توصیه می‌کنند از آب جوشیده برای تهیه قهوه استفاده نکنید؛ آبی که قبلا جوشیده شده، اکسیژن خود را تا حد زیادی از دست داده است؛ در حالی که وجود اکسیژن در آب، به بهبود طعم قهوه کمک می‌کند.

بنابراین بهتر است به جای آب جوشیده، از آب معدنی برای درست کردن قهوه استفاده کنید. آب‌های معدنی علاوه بر دارا بودن مواد معدنی لازم برای خوش طعم شدن قهوه، فاقد رسوبات، کلر، طعم، بو و املاح غیر ضروری هستند؛ در نتیجه استفاده از آن‌ها برای دم کردن قهوه، خیال شما را از بابت عطر و طعم و کیفیت این نوشیدنی بی نظیر، راحت خواهد کرد.

 

کدام آب مناسب قهوه ساز و قهوه نیست؟

مطمئنا شما هم دوست دارید قهوه‌ای که درست می‌کنید خوش طعم شود؛ برای جلوگیری از بدمزه شدن قهوه بهتر است بدانید “هر آبی”، باعث ایجاد شدن “چه طعمی” در قهوه می‌شود و آب مناسب برای قهوه کدام است.

اگر میزان قلیائیت آب در قهوه بیشتر باشد، نوشیدنی شما در نهایت تلخ‌تر یا بی‌مزه‌تر خواهد شد. در مقابل کم بودن میزان قلیائیت آب، طعم قهوه را به سمت ترش مزه شدن سوق می‌دهد. وجود میزان سدیم بالا در آب یا بالا بودن میزان TDS به دلیل وجود نمک در آب قهوه، باعث می‌شود قهوه شما شور شود.

لازم به ذکر است وجود منیزیم و کلسیم به اندازه کافی در آب، تاثیر بسیار زیادی در بهبود طعم قهوه و کیفیت آن خواهند داشت؛ بنابراین توصیه می‌شود به میزان این دو ماده معدنی در آبی که برای تهیه قهوه از آن استفاده می‌کنید، بسیار دقت کنید.

آب مناسب برای قهوه آبی است که تمامی این موارد در حد متعادلی در آن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *