تاریخچه قهوه و انواع آن

درجه بندی آسیاب قهوه

تصویر درجه آسیاب قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی‌های گرم و دلچسب است که تمام افراد جامعه از هر قشری این نوشیدنی خوش طعم را می‌پسندند. برای داشتن یک نوشیدنی استاندارد باید برخی فاکتورها را رعایت کنید که مهم‌ترین آن نحوه رست و درجه بندی آسیاب قهوه است.

اگر به تازگی دستگاه آسیاب یا قهوه ساز تهیه کردید و با اصول اولیه درجه بندی آسیاب قهوه آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و سپس یک فنجان قهوه استاندارد برای خود تهیه کنید.

سان راپ بزرگترین ارائه دهنده کپسول قهوه در ایران است که با واردات مستقیم انواع دستگاه های نسپرسوساز و ارسال آنها از طریق تیپاکس به سراسر ایران توانسته رضایت نسبی اکثر مشتریان خود را جلب نماید.

 

آشنایی با انواع درجه بندی آسیاب قهوه

در گام اول باید مشخص کنید قصد دارید چه نوع قهوه‌ای تهیه کنید؛ سپس نوع رست و میزان درجه بندی آسیاب آن قهوه را بشناسید و در انتها به کمک دستگاه آسیاب قهوه اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته مهم دیگری که باید در این باره بدانید این است که درجه بندی آسیاب قهوه برای دستگاه‌های مختلف همچون قهوه ساز یا فرنچ پرس و… متفاوت است. در ادامه با ارائه چند مورد از مهم‌ترین درجه بندی آسیاب قهوه برای دستگاه‌های مختلف و نوشیدنی‌های متفاوت شما را در سرو یک نوشیدنی خوش طعم کمک خواهیم کرد.

تصویر میزان آسیاب قهوه برای اسپرسو

 • درجه بندی آسیاب قهوه کلدبرو

معمولا برای تهیه قهوه کلدبرو باید دانه‌های قهوه درشت باشد. درشت بودن دانه‌های قهوه در تهیه کلدبرو یک اصل مهم است که بر طعم، مدت زمان دم آوری و … تاثیر می‌گذارد. اگر برای تهیه این نوع قهوه از دانه‌های بسیار ریز استفاده کنید نوشیدنی نهایی تلخ شده و مدت زمان دم آوری آن بسیاری طولانی خواهد شد، ضمن اینکه امکان وجود ذرات قهوه نیز وجود دارد. دانه‌های درشت قهوه یک کلدبرو خوش طعم با عطری دل انگیز را به شما ارائه می‌دهند.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه Percolator Coffee

Percolator نوعی قهوه ساز است. برای تهیه قهوه در این نوع قهوه ساز به قهوه درشت نیاز داریم. در صورت استفاده از قهوه ریز احتمالا نوشیدنی باکیفیت و خوش طعمی نخواهید داشت؛ زیرا سیستم تصفیه در قهوه ساز Percolator برای قهوه ریز تعبیه نشده است و احتمال شناور بودن ذرات قهوه در نوشیدنی وجود دارد؛ همچنین به دلیل عصاره گیری بالا طعم نوشیدنی شما تلخ خواهد شد.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه برای فرنچ پرس

درجه آسیاب قهوه برای دستگاه خانگی همچون فرنچ پرس با دستگاه‌های صنعتی و نیمه صنعتی متفاوت است.

فرنچ پرس دستگاهی برای دم آوری قهوه است که قیمت مناسبی دارد و به سبب سهولت در استفاده اکثر افراد از آن کمک می‌گیرند. اگر قصد دارید با استفاده از فرنچ پرس برای خود قهوه آماده کنید حتما از قهوه درشت استفاده کنید؛ زیرا امکان عبور قهوه ریز از فیلتر وجود دارد که ضمن داشتن حس ناخوشایند طعم مناسبی نیز ندارد.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه کمکس

درجه بندی آسیاب قهوه برای دستگاه کمکس متوسط و درشت است.

دستگاه کمکس دارای یک فیلتر کاغذی ضخیم است. استفاده از قهوه ریز می‌تواند منجر به مسدود شدن مسیر فیلتر شود؛ در نتیجه برای دم آوری قهوه در دستگاه کمکس حتما از قهوه درشت یا متوسط استفاده کنید.

در صورت استفاده از قهوه درشت زمان دم آوری قهوه حداکثر 3 تا 5 دقیقه است؛ درحالیکه اگر با قهوه ریز اقدام کنید این زمان قطعا طولانی‌تر خواهد شد.

نکته بسیار مهمی که در مورد آسیاب قهوه باید در نظر داشته باشید این است که میزان آسیاب می‌تواند در طعم، عطر زمان دم آوری و … تاثیر داشته باشد.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه در پوراور

برای دم آوری قهوه در دستگاه پوراور باید درجه آسیاب قهوه 5 باشد. دستگاه پوراور به گونه تعبیه شده است که شما باید حتما از قهوه با درجه آسیاب متوسط و کمی ریز استفاده کنید.

در صورتی که تمایل دارید قهوه شما طعم تلخی بیشتری داشته باشد از دانه‌هایی که درشت آسیاب شده‌اند استفاده کنید و در صورتی که طعم ترشی قهوه را می‌پسندید حتما از دانه‌های ریز استفاده کنید.

 

 • درجه بندی آسیاب برای قهوه ساز چکه‌ای

درجه آسیاب قهوه برای استفاده در قهوه ساز چکه‌ای باید متوسط باشد؛ از آنجایی که فیلتر قهوه ساز چکه‌ای به صورت مخروطی و تخت است نیاز است که از دو نوع قهوه استفاده کنید؛ زیرا نحوه دم آوری قهوه در هر کدام از فیلترهای نامبرده شده متفاوت است. برای فیلتر مخروطی حتما باید قهوه به صورت ریز آسیاب شده باشد و برای فیلتر تخت از قهوه متوسط استفاده کنید.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه در سایفون

درجه آسیاب قهوه برای دستگاه نیمه صنعتی همچون سایفون باید شماره 4 باشد. سایفون دارای فیلتر کاغذی است و میزان آسیاب قهوه برای استفاده در این دستگاه باید متوسط باشد تا زمان دم آوری کوتاه باشد. استفاده از قهوه متوسط در دستگاه سایفون می‌تواند زمان دم آوری را تا حدود 3 دقیقه کاهش دهد.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه در موکاپات

زمان دم کشیدن قهوه در دستگاه موکاپات بسیار کوتاه است به همین دلیل اکثر افراد به دم آوری قهوه در آن علاقه دارند.

درجه آسیاب قهوه اسپرسو برای موکاپات باید سه باشد. موکاپات یک ابزار بسیار ساده است که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی یک قهوه باکیفیت دم آوری کنید. برای تهیه قهوه در دستگاه موکاپات درجه آسیاب قهوه باید ریز یا متوسط باشد. 

تصویر درجه آسیاب قهوه برای انواع دستگاه

 • درجه بندی آسیاب قهوه در آیروپرس

برای تهیه قهوه در دستگاه آیروپرس باید درجه آسیاب قهوه بین 2 تا 7 باشد. دستگاه آیروپرس به گونه طراحی شده است که شما می‌توانید از انواع قهوه با درجه آسیاب‌های متفاوت استفاده کنید و یک فنجان قهوه باکیفیت و استاندارد داشته باشید.

فیلتر کاغذی این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که شما می‌توانید انواع قهوه ریز و درشت را در این دستگاه دم آوری کنید. مدت زمان دم آوری یک قهوه استاندارد و خوش طعم در این دستگاه حدود 3 تا 5 دقیقه است.

 

 • درجه بندی آسیاب قهوه برای اسپرسو ساز 

میزان آسیاب قهوه برای اسپرسو با سایر نوشیدنی ها کمی متفاوت است؛ به همین دلیل باید با درجه بندی آسیاب قهوه در دستگاه‌های اسپرسو ساز آشنا باشید. این دستگاه‌ها دارای فشارهای مختلفی هستند که استاندارد آن بین 10 تا 20 بار است؛ در نتیجه هنگام خرید قهوه نوع دستگاه و مدل اسپرسو ساز خود را به فروشنده اعلام کنید تا قهوه ای با درجه مناسب در اختیارتان قرار دهد.

برای درک این موضوع خوب است بدانید که درجه آسیاب قهوه برای دستگاه دلونگی با دستگاه نووا متفاوت است؛ پس بهتر از قبل از تهیه قهوه این موضوع را با فروشنده مطرح کنید.

به طور کلی درجه آسیاب قهوه برای دستگاه صنعتی کمی سخت است؛ زیرا هر دستگاه قاعده و قانون خاصی دارد.

 

 • درجه بندی آسیاب برای قهوه جوش ترک

درجه آسیاب قهوه ترک باید بسیار ریز باشد. میزان درجه بندی آسیاب قهوه باید به گونه‌ای باشد که پس از دم آوری ذرات قهوه به طور کلی در آب حل شوند. نکته بسیار مهمی که در این بخش وجود دارد این است که آسیاب قهوه ترک باید صرفا مخصوص این قهوه باشد.

 

جمع بندی

در انتها به عنوان نکته پایانی یادآوری می‌کنیم که میزان درجه بندی آسیاب قهوه ارتباط مستقیمی با کیفیت قهوه، طعم، عطر و غیره دارد؛ در نتیجه بهتر است این مبحث را به خوبی درک کنید و یک دستگاه آسیاب حرفه‌ای خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *