تاریخچه قهوه و انواع آن

کدام قهوه کافئین کمتری دارد؟

قهوه کافئین دار

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که کدام قهوه کافئین کمتری دارد؟ بالا بردن کافئین قهوه چه تاثیری در طعم و اثر آن دارد؟ کدام نوع پر کافئین‌ترین قهوه است؟ کدام قهوه انرژی بیشتری دارد؟ برای بالا بردن کافئین قهوه چه کاری باید انجام دهیم؟ خواص قهوه فول کافئین چیست؟ به طور خلاصه می‌خواهیم رابطه قهوه و کافئین را برایتان بازگو کنیم؛ پس با مجموعه سان راپ همراه باشید تا به صورت کامل به سوالات شما پاسخ دهیم.

ارتباط بین قهوه و کافئین قهوه

طبیعتا قهوه و کافئین دو ماده جدانشدنی از یکدیگرند. هیچ‌گاه نمی‌توان فرض کرد که قهوه بدون کافئین در دنیا سرو شود. کافئین باعث می‌شود هنگامی که خواب آلود هستید، اما می‌خواهید به کارتان ادامه دهید یا هنگامی که به انرژی زیادی برای یک فعالیت بدنی سخت نیاز دارید برای شما گزینه مناسبی باشد. هنگامی که قصد دارید تمرکز بسیار زیادی داشته باشید و فعالیت مغزی‌تان بیشتر شود، کافئین گزینه مناسبی برای شماست. همانطور که می‌دانید یکی از روش‌هایی که می‌توانید توسط آن کافئین زیادی را به بدن خود برسانید، نوشیدن قهوه است. همچنین قهوه‌ به علت کافئین زیاد، طبیعتا انرژی بیشتری را نیز برایتان به ارمغان می‌آورد؛ اما توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد قهوه ممکن است عوارضی مانند تپش قلب، سوزش سر دل و برخی مشکلات گوارشی شود؛ همچنین مصرف بیش از اندازه قهوه نیز موجب می‌شود بدن، به مرور زمان نسبت به کافئین عادت کند که رفته رفته باعث می‌شود تاثیر کافئین بر بدن کاهش یابد.

کدام قهوه انرژی بیشتری دارد؟

دو نوع قهوه وجود دارد که به قهوه تیره و قهوه روشن معروف هستند. برخی معتقدند که قهوه تیره به خاطر تیره بودنش دارای کافئین بیشتری است؛ اما در حقیقت اصلا اینطور نیست و حتی برعکس این چیزی هست که برخی به آن اعتقاد دارند. گاهی اوقات قهوه روشن از کافئین بیشتری برخوردار است. نحوه دم کردن در قهوه تیره و روشن تفاوت دارد؛ اما طبیعتا نحوه دم کردن سبب می‌گردد تا کافئین این دو نوع قهوه کمی تغییر کند. تغییر در نحوه دم کردن، تنها تعداد کمی از کافئین قهوه را از بین می‌برد. البته اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر قهوه را در دستگاه نسپرسو ساز دم کنید، ساز و کارش به گونه‌ای است که کافئین قهوه را کم نمی‌کند. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که قهوه روشن به خاطر داشتن کافئین بیشتر، انرژی و تلخی بیشتری نیز دارد. همچنین قهوه تیره به خاطر کافئین کمتر، طعم شیرین‌تری نسبت به قهوه روشن داشته و از انرژی کمتری نیز برخوردار است.

اکنون ممکن است از خود بپرسید که چطور ممکن است قهوه با رنگ روشن‌تر دارای کافئین بیشتری باشد؟ یا چطور ممکن است قهوه با رنگ تیره‌تر کافئین کمتری داشته باشد؟

طرفداران قهوه که درباره دانه قهوه تا حدودی اطلاعات دارند می‌گویند که روند بو دادن (برشته کردن) سبب می‌گردد تا کافئین قهوه کاهش یابد. از آنجایی که قهوه تیره زمان بیشتری صرف برشته شدنش می‌شود؛ پس کافئین کمتری برایش باقی می‌ماند.

این ادعای طرفدارن قهوه،‌ درست است. هنگامی که فرآیند برشته کردن را انجام می‌دهیم در حقیقت کافئین کمتری را به قهوه اختصاص می‌دهیم. این اتفاق در نگاه علم به این خاطر رخ می‌دهد که کافئین، دارای ترکیب بسیار پایداری است.

اگر مایلید بدانید در فرایند برشته شدن قهوه، دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد که کافئین کمتری برای قهوه باقی می‌ماند؛ بهتر است بگوییم دانه‌های قهوه بزرگ‌تر می‌شوند. دانه‌هایی که زمان بیشتری برشته شده‌اند، آب بیشتری را از دست داده و حجیم‌تر می‌شوند. با این تفاسیر اگر قهوه خود را با مقدار دانه‌های آن در نظر می‌گیرید، قهوه روشن، غلیظ‌‌تر است؛ زیرا دانه‌های حجیم‌تر به معنای کافئین بیشتر است. 

هنگامی که قصد تهیه قهوه دارید پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه به رنگش دقت کنید، به مقدار کافئین موجود در آن توجه کنید.

میزان کافئین قهوه عربیکا

فنجان قهوه

قهوه عربیکا، تنها قهوه موجود در دنیا است که کمترین مقدار کافئین را دارد؛ اما نمی‌توان گفت قهوه بدی است؛ چرا که به خاطر طعم خوبش طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است.

این قهوه طبیعتا انرژی کمتری دارد اما رنگش متمایل به روشن است. طعم این نوع قهوه بیشتر مثل قهوه شیرین شده است و تلخی به شدت کمی دارد؛ چون همانطور که پیش‌تر اشاره شد کافئین کمتر، موجب می‌شود تلخی قهوه نیز کمتر شود.

برای بالا بردن کافئین قهوه چه کاری باید انجام دهیم؟

با استناد بر یک قاعده کلی، هر چقدر زمان دم آوری یک قهوه طولانی‌تر باشد، به نسبت، مقدار کافئین در هر بار سرو کردن بیشتر خواهد بود. نکته اصلی در حقیقت مقدار کافئین در ازای هر بار سرو کردن است. البته ناگفته نماند که این قاعده برای کپسول قهوه و کپسول نسپرسو نیز دلالت دارد.

بنا به گفته Kicking Horse Coffee، یک اونس از شات اسپرسو در حدود 40 میلی‌گرم کافئین دارد و در مقابل یک فنجان 12 اونسی قهوه، در حدود 120 میلی‌گرم کافئین دارد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که برای بالا بردن کافئین یک قهوه بهتر است که زمان دم آوری آن را طولانی‌تر کنیم تا کافئین بیشتری حاصل شود؛ بنابراین، با توجه به ارائه این مطلب به راحتی می‌توان دریافت که قهوه فوری با کافئین بالا احتمالا امری بعید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *