تاریخچه قهوه و انواع آن

همه چیز در مورد دی کف یا قهوه بدون کافیین

اگر از طرفداران پر و پا قرص قهوه بوده اما به هر دلیلی مجبور به محدود کردن میزان کافئین مصرفی خود در طول شبانه روز هستید، پیشنهاد ما به شما مصرف قهوه بدون کافئین است. حال ممکن است از خود بپرسید که اصلا قهوه بدون کافئین چیست و به چه قهوه‌ای گفته می‌شود؟ فروشگاه اینترنتی قهوه سان راپ ارائه دهنده انواع مختلف قهوه معمولی و قهوه دی کافئین در ادامه شما را با این نوع قهوه بیشتر آشنا می‌کند.

 

قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه دی کافئین یا همان قهوه بدون کافئین به قهوه‌ای گفته می‌شود که حداقل 97 درصد از کافئین آن برداشته شده است. فرآیند حذف کافئین قهوه باید قبل از رست قهوه صورت بگیرد. روش‌های مختلفی برای حذف کافئین قهوه وجود دارد که پر کاربردترین آن‌ها استفاده از کربن دی اکسید و حلال‌های شیمیایی است. ارزش غذایی قهوه بدون کافئین جدا از مقدار کافئین، تقریباً با قهوه معمولی یکسان است. با این وجود، بسته به روش مورد استفاده ممکن است طعم و بو کمی ملایم شود و رنگ نوشیدنی قهوه بدون کافئین تغییر کند. این امر می‌تواند قهوه‌های بدون کافئین را برای افرادی که نسبت به طعم تلخ و بوی قهوه معمولی حساس هستند، خوشایندتر کند. 

قهوه دی کف کاملاً عاری از کافئین نیست؛ در واقع  معمولاً حدود 3 الی 7 میلی گرم در هر فنجان قهوه دی کف، کافئین وجود دارد. نتایج یک مطالعه صورت گرفته روی قهوه دی کف حاکی از آن است که هر فنجان (6 اونس یا 180 میلی لیتر) نوشیدنی قهوه بدون کافئین حاوی ۷ میلی‌گرم کافئین است. این در حالی است که یک فنجان قهوه معمولی، بسته به نوع قهوه، روش تهیه و اندازه فنجان، حاوی حدود 70-140 میلی‌گرم کافئین است؛ بنابراین، حتی اگر قهوه کاملاً هم بدون کافئین نباشد، مقدار کافئین آن معمولاً بسیار اندک است.

قهوه دی کافئین

فواید قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین بهترین راه حل برای افرادی است که نمی‌توانند کافئین مصرف کنند یا در مصرف کافئین محدودیت دارند. قهوه بدون کافئین حاوی آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی است؛ اسید هیدرو کرینامیکی و پلی فنل‌ها، از اکسیدان‌های اصلی موجود در قهوه هستند. البته آنتی اکسیدان قهوه دی کافئین 15 درصد کمتر از قهوه معمولی است.

کاهش 7 درصدی ابتلا به دیابت نوع دو با مصرف قهوه بدون کافئین امکان پذیر است؛ این قهوه با کاهش آنزیم‌های کبد از آن محافظت می‌کند.

کاهش مرگ زودرس و ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی از دیگر فواید قهوه بدون کافئین است. می‌توانید با نوشیدن این نوع قهوه از زوال عقل در اثر افزایش سن جلوگیری کنید.

مصرف روزانه و در زمان‌های مناسب قهوه دی کافئین موجب داشتن پوستی زیبا و بدون چروک می‌گردد که علت آن هم به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ها است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از پوست محافظت می‌کنند.

کسانی که با نوشیدن قهوه دچار رفلاکس اسید معده و سوزش سردل می‌شوند می‌توانند از قهوه دی کافئین استفاده کنند؛ قهوه بدون کافئین رفلاکس معده را کاهش می‌دهد در نتیجه سوزش کمتری سردل خود احساس می‌کنید.

 

عوارض قهوه بدون کافئین

مصرف بیش از اندازه قهوه دی کافئین عوارضی به همراه دارد؛ از جمله عوارض قهوه بدون کافئین، اختلال در تراکم استخوانی است؛ وقتی سطح اسیدیته در بدن شما بالا باشد، با ایجاد تعادل منفی، کلسیم و مواد معدنی شما را مستعد پوکی استخوان می‌کند.

مصرف قهوه‌ی دی کافئین می‌تواند باعث افزایش سطح کلسترول بدن و همچنین موجب بروز بیماری روماتیسم مفصلی در شما شود. نوشیدن 4 فنجان از این نوع قهوه طی یک روز، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، به علت استفاده از حلال‌های شیمیایی هنگام تولید قهوه بدون کافئین، مصرف زیاد آن قادر است مشکلات تنفسی و حتی آسیب‌های عصبی در فرد مصرف کننده ایجاد کند.

البته شایان ذکر است که مشکلات فوق، در صورت استفاده بیش از حد قهوه دی کافئین در افراد ایجاد می‌شود؛ چنانچه مصرف خود را کاهش داده و طی بازه‌های زمانی مناسب تنظیم کنید، می‌توانید خود را از ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات مذکور، در امان نگه دارید.

فنجان قهوه

مصرف قهوه بدون کافئین برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

تحمل کافئین در افراد مختلف متفاوت است؛ برای برخی افراد، نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند بیش از حد تحمل‌شان باشد در حالی که برای برخی دیگر این مقدار ممکن است شش فنجان یا بیشتر باشد. کافئین بیش از حد ممکن است سیستم عصبی مرکزی را تحت الشعاع قرار دهد و باعث بی قراری، اضطراب، مشکلات گوارشی، ورم مفاصل قلب یا اختلال در خواب  در افراد حساس شود.

  • افرادی که نسبت به کافئین بسیار حساس هستند ممکن است بخواهند میزان مصرف قهوه معمولی خود را محدود کنند، یا آن را به چای و یا قهوه دی کف تغییر دهند.
  • کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند ممکن است به رژیم‌های محدود کافئین نیز نیاز داشته باشند؛ این شامل بیمارانی است که از داروهای تجویزی استفاده می‌کنند که می‌توانند با کافئین تداخل پیدا کنند.
  • توصیه می‌شود کودکان، نوجوانان و افراد مبتلا به اضطراب یا دارای مشکلات خواب مصرف کافئین را محدود کنند و در صورت لزوم از قهوه بدون کافئین استفاده کنند. 
  • برای مصرف قهوه بدون کافئین در بارداری بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

بهترین مارک قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین توسط برندهای مختلفی تولید می‌شود و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها، مزایا و معایبی دارند که از دید برخی مناسب و از دید عده‌ای دیگر نامناسب است؛ به همین دلیل نمی‌توان عنوان بهترین مارک قهوه بدون کافئین را به یک برند اختصاص داد؛ زیرا از دید هر کسی بهترین متفاوت است.

در این بخش تنها به بررسی ویژگی‌های برخی برندهای تولید کننده قهوه دی کافئین می‌پردازیم.

  • قهوه بدون کافئین استارباکس

استارباکس یکی از برندهای قدیمی، معروف و گران قیمتی است که انواع قهوه را تولید و عرضه می‌کند، البته با وجود تحریم‌هایی این روزها پیدا کردن قهوه بدون کافئین استارباکس کمی سخت است؛ اما برای خرید قهوه بدون کافئین در ایران می‌توانید از آنلاین شاپ‌های معتبر همچون سانراپ کمک بگیرید.

  • قهوه بدون کافئین لاوازا

لاوازا یک برند ایتالیایی است که انواع قهوه دی کافئین را در وزن‌های مختلف و با درجه رست‌های متفاوت عرضه می‌کند. یکی از مزایای این برند بسته بندی در شرایط تحت خلا و کاملا استرلیزه است که موجب می‌شود از هر گونه آلودگی در امان باشد.

لاوازا قهوه‌های خود را به گونه‌ای رست می‌کند تا برای استفاده در موکاپات و یا اسپرسوسازهای خانگی و صنعتی مناسب باشد.

  • قهوه بدون کافئین بن مانو

بن مانو قهوه بدون کافئین خود را با عنوان نورسکا تولید می‌کند. این محصول دارای عطری مطلوب و طعمی دلچسب است و شما می‌توانید آن را از تمامی آنلاین شاپ‌های معتبر خریداری کنید.

  • قهوه بدون کافئین ایلی

ایلی نیز یکی دیگر از برندهایی است که قهوه بدون کافئین را در حجم‌های مختلف عرضه می‌کند و برای دم آوری در اکثر دستگاه‌ها و حتی موکاپات مناسب است. شما می‌توانید انواع انواع قهوه بدون کافئین ایلی، لاوازا و استارباکس را از مجموعه سانراپ تهیه کنید.

 

قیمت قهوه بدون کافئین

در ابتدا ممکن است اینگونه تصور کنید که  قیمت قهوه دیکف به علت نداشتن کافئین، ارزان‌تر از قهوه معمولی است؛ اما باید به شما بگوییم که کاملا در اشتباهید!

در واقع تولید قهوه دی کافئین نیازمند مقدار زیادی کار، تکنولوژی و فضا است که دارای فرآیندی پیچیده و هزینه بر است. هرچند راه‌های ارزان‌تری هم وجود دارد؛ اما استفاده از حلال‌های شیمیایی در این روش‌ها، تاثیرات مخربی بر روی قهوه گذاشته و کیفیت آن‌ را به شدت کاهش می‌دهد؛ به کارگیری راه‌های با کیفیت‌تر و مطمئن‌تر هم طبیعتا بر قیمت قهوه بدون کافئین تاثیر می‌گذارد.

از این رو به این دلیل که فرآوری قهوه بدون کافئین پرهزینه‌تر از قهوه معمولی است، طبیعتا قیمت قهوه دیکف به مراتب از قهوه معمولی گران‌تر است.

برای خرید قهوه بدون کافئین تنها لازم است سری به صفحه محصولات سان راپ بزنید.

 

دی کافئین های خانواده نسپرسو

کمپانی نسپرسو با توجه به محدودیت‌های مصرف کافئین در برخی از افراد، چهار کپسول پرطرفدار خود را به صورت دی کافئین نیز تولید کرده است. کپسول‌های دی کافئین نسپرسو با یک دایره قرمز رنگ در قسمت پایینی کپسول متمایز شده‌اند و روی بسته بندی کپسول نیز لوگوی نسپرسو به جای مشکی به رنگ قرمز چاپ شده است. کپسول‌های دی کافئین خانواده نسپرسو آرپجیو دی کف، ریسترتو دی کف، ویوالتو دی کف و  ولوتو دی کف هستند.

خانواده کپسول‌ قهوه استارباکس هم یک عضو دی کف به نام اسپرسو رست دارد.

چنانچه قصد خرید قهوه دی کف را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی قهوه سان راپ، انواع مختلفی از قهوه دی کافئین برند نسپرسو را مشاهده و خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *