تاریخچه قهوه و انواع آن

تاثیر قهوه بر بدنسازی

تصویر تاثیر قهوه بر بدن

تناسب اندام یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است و حتی خیلی از افراد هزینه‌های چشمگیری برای آن انجام می‌دهند. یکی از موضوعاتی که این افراد نگران آن هستند، تاثیر قهوه بر بدنسازی است. با توجه به همین نکته دانشمندان زیادی هم روی تاثیرات قهوه در بدنسازی تحقیق کرده‌اند تا فواید قهوه در بدنسازی و معایب آن را مشخص کنند. با ما همراه باشید تا این موارد را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

در این مقاله از سان راپ به تاثیر قهوه بر بدنسازی صحبت می‌کنیم. مجموعه سان راپ به عنوان یکی از معتبرترین مراکز خرید قهوه به شما کمک می‌کند تا بهترین نوع قهوه را با قیمتی مناسب عرضه می‌کند؛ همچنین با فروش آنلاین انواع کپسول قهوه و سایر ملزومات جانبی صفر تا صد آنچه برای داشت یک فنجان قهوه سالم نیاز دارید را فراهم می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا از تاثیر قهوه بر بدنسازی اطلاع یابید.

تصویر قهوه و تاثیر آن بر بدن

اثر قهوه در بدنسازی

قهوه علاوه بر عطر و طعم بی‌نظیری که دارد، فواید متعددی روی سلامتی بدن دارد. خیلی از افراد بدون خوردن قهوه نمی‌توانند روز خودشان را آغاز کنند و به همین دلیل برای خیلی از افراد این نوشیدنی، یک نوشیدنی ضروری برای اکثر افراد محسوب می‌شود. از طرفی تغذیه یکی از ارکان مهم ورزش بدنسازی و تناسب اندام است و بدون رعایت این اصل نمی‌توانید بدنی آماده داشته باشید. البته قهوه علاوه بر تاثیر روی تغذیه شما می‌تواند روی تمرین و استراحت شما هم تاثیرگذار باشد.

طبق تحقیقات، افرادی که قبل از شروع تمرین خودشان قهوه می‌نوشند، می‌توانند مدت زمان بیشتری به ورزش بپردازند. کافئین موجود در نوشیدنی‌های بر پایه قهوه، باعث ترشح هورمون کورتیزول خواهد شد و به همین دلیل یکی از فواید قهوه در بدنسازی کاهش میزان خستگی شما است؛ از طرفی قهوه دارای آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد‌التهابی است که باعث بهبود گرفتگی عضلات خواهد شد. آنتی اکسیدان از تحلیل عضلات به دلیل بالا رفتن سن جلوگیری می‌کند و خطر آسیب‌دیدگی در حین تمرین را نیز به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد؛ همچنین کافئین موجود در قهوه می‌تواند نقش مسکن را داشته باشد و دردهای عضلانی پس از تمرین را نیز کاهش دهد. نوشیدن قهوه به افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

در صورتی که عادت دارید قبل از شروع تمرین از نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده کنید، باید بدانید که به دلیل کالری بالا، این نوشیدنی‌ها تاثیر منفی روی بدن شما دارند. خیلی از متخصصین توصیه می‌کنند به جای استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، در طول روز ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر (معادل دو تا چهار فنجان) قهوه مصرف کنید.

مصرف قهوه در بدنسازی به دلیل کافئین موجود در قهوه باعث می‌شود که بدن شما در شرایط مناسب‌تری قرار بگیرد. کافئین موجود در قهوه روی گیرنده‌های عصبی شما تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل حساسیت بدن شما به درد کاهش پیدا می‌کند؛ همچنین همانطور که گفته شد، قهوه باعث افزایش افزایش سطح تحمل شما نیز می‌شود. این نوشیدنی پرطرفدار باعث می‌شود که فشار فیزیکی روی بخش‌های مختلف بدن شما کاهش پیدا کند و به همین دلیل خیلی دیرتر از حد معمول خسته می‌شوید. از طرفی کافئین موجود در قهوه باعث بالا رفتن آدرنالین بدن می‌شود و با افزایش فعالیت سلولی در ماهیچه‌های شما، باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی بدن خواهد شد. به این ترتیب تحمل درد شما بیشتر خواهد شد و می‌توانید با شدت بیشتری ورزش کنید و دیرتر خسته شوید. به همین دلیل خیلی از متخصصین، مصرف قهوه در بدنسازی را توصیه می‌کنند.

در صورتی که به صورت مرتب قهوه نمی‌خورید، حتی مصرف یک فنجان قهوه قبل از ورزش نیز می‌تواند تاثیر چشمگیری روی عملکرد بدن شما داشته باشد. بنابر تحقیقات انجام شده، دریافت کافئین می‌تواند عملکرد بدن شما را در ورزش‌های استقامتی تا ۲۰ درصد افزایش دهد. کافئین موجود در قهوه قدرت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین مصرف قهوه باعث می‌شود که بدن از تری‌گلیسرید به عنوان منبع سوخت استفاده کند و گلیکوژن عضلات ذخیره خواهد شد.

 

خواص قهوه در بدنسازی

در صورتی که به بدنسازی علاقه دارید و نمی‌توانید مصرف قهوه را نیز کنار بگذارید، لازم است بدانید که مصرف قهوه در بدنسازی خواص بسیار بالایی دارد. مصرف این نوشیدنی باعث افزایش رشد ماهیچه‌ها خواهد شد و تحقیقات هم نشان داده که این نوشیدنی باعث بهبود اسکلت‌ ماهیچه‌ای آسیب دیده خواهد شد. قهوه بیوشیمی ماهیچه‌ها را تغییر خواهد داشت و با افزایش فعالیت سلولی در اسکلت ماهیچه‌ای شما باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها خواهد شد.

در خیلی از مکمل‌های بدنسازی هم از کافئین استفاده شده است. این ماده که به وفور در نوشیدنی‌های بر پایه قهوه دیده می‌شود باعث افزایش انرژی شما و افزایش زمان ورزش خواهد شد. همچنین دیگر ترکیبات قهوه مثل پلیفنول‌ها، اسید کلروژنیک و بیوفلاونوئیدها نیز می‌توانند به رشد عضلات شما کمک کنند.

از دیگر خواص قهوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱– قهوه باعث افزایش چربی‌سوزی بدن خواهد شد

میزان بالای کافئین موجود در قهوه باعث افزایش میزان چربی‌سوزی بدن شما در حین ورزش خواهد شد. این نوشیدنی اشتهای شما را نیز کاهش می‌دهد و به همین دلیل در طول روز کالری کمتری دریافت خواهید کرد. براساس تحقیقات در صورت نوشیدن منظم قهوه، متابولیسم بدن شما به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و چربی‌سوزی با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

۲– قهوه باعث افزایش تمرکز روی ورزش خواهد شد

قهوه و کافئین به صورت کلی تمرکز ذهنی شما را افزایش می‌دهد و به عنوان یک محرک طبیعی برای بهبود عملکرد مغز محسوب می‌شود. این نوشیدنی روی قسمت‌هایی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند تاثیر دارد. براساس مطالعاتی که روی میانسال‌ها انجام شده است، کافئین عملکرد ذهنی این دسته از افراد را بهبود می‌بخشد و پیشرفت زوال ذهنی مربوط به سن را کاهش می‌دهد. آن دسته از افرادی که قبل از شروع تمرینات بدنسازی کافئین دریافت می‌کنند، تمرکز و توانایی بیشتری در حین ورزش دارند و حتی در ورزشکارانی که خواب کافی هم ندارند، این نوشیدنی باعث افزایش تمرکز آن‌ها خواهد شد.

۳– کاهش درد عضلانی

محققین بر این باورند که مصرف دو فنجان قهوه در طول روز می‌تواند درد عضلانی بعد از تمرین را کاهش دهد. در صورتی که جزء آن دسته از ورزشکارها هستید که معمول تمرین سنگینی دارند و بعد از تمرین دچار درد عضلانی می‌شوید، مصرف قهوه می‌تواند این دردها را کاهش دهد. کافئین به شکل قابل توجهی درد عضلانی پس از تمرین را کاهش می‌دهد و باعث بهبود زمان ریکاوری بدن می‌شود.

تصویر قهوه بر  قدرت بدن

بهترین زمان مصرف قهوه در بدنسازی

یک شات اسپرسو نیم ساعت تا یک ساعت قبل از شروع ورزش می‌تواند انرژی شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. از آنجایی که اسپرسو بدون شکر و افزودنی‌های دیگر است، انرژی لازم برای افزایش سوخت و ساز بدن شما را تامین خواهد کرد. توجه داشته باشید که برای جذب کافئین موجود در قهوه، حداقل ۴۵ دقیقه زمان لازم است.

 

میزان و نوع مصرف قهوه در بدنسازی

اینکه شما باید قبل از باشگاه چه میزان قهوه‌ و چه نوع قهوه‌ای بخورید به نوع ساختار بدن شما بستگی دارد. ساختار بدن همه افراد یکسان نیست و به همین خاطر نمی‌توان یک قاعده کلی برای تمام افراد مشخص کرد. با این وجود در صورتی که به صورت مرتب قهوه نمی‌خورید، یک شات اسپرسو قبل از تمرین برای شما کافی است. البته در صورتی که خیلی طرفدار اسپرسو نیستید می‌توانید از دیگر نوشیدنی‌های بر پایه قهوه مثل نسکافه یا کاپوچینو نیز استفاده کنید اما همانطور که در بخش قبلی گفته شد، بهترین نوع مصرف قهوه برای افرادی که ورزش می‌کنند مصرف آن بدون افزودنی‌هایی مثل شیر و شکر است.

 

مضرات قهوه در بدنسازی

مانند تمامی موارد دیگر در ورزش، مصرف قهوه نیز باید براساس تعدادی باشد. در صورتی که مصرف قهوه شما خیلی بیشتر از میزان نرمال باشد، تاثیرات مثبت آن خیلی کمتر خواهد بود و در عین حال باعث افزایش چربی بدن شما نیز خواهد شد. همچنین مصرف قهوه باعث اختلال در برنامه خواب و استراحت شما نیز می‌شود و به همین دلیل می‌تواند برنامه تمرینی شما را به هم بریزد. به گفته پزشکان، مصرف زیاد قهوه باعث افزایش ریسک حمله‌های قلبی، افزایش فشار خون و… خواهد شد.

 

آیا نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث لاغری می‌شود؟

همانطور که گفته شد مصرف قهوه باعث افزایش متابولیسم بدن خواهد شد و به همین خاطر یک نوشیدنی مناسب برای لاغری محسوب می‌شود. در واقع قهوه یک محرک متابولیسم است و از طرفی دیگر اشتها را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. البته نمی‌‌توان تمام بار کاهش وزن را روی قهوه گذاشت چرا که مصرف قهوه در کنار ورزش باعث کاهش وزن خواهد شد. به همین خاطر نمی‌توانید فقط با مصرف قهوه منتظر باشید که لاغر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *