تاریخچه قهوه و انواع آن

فرق لاته با کاپوچینو

تصویر کاپوچینو

فرق لاته و کاپوچینو فقط توسط آن دسته از افرادی قابل تشخیص است که عاشق قهوه هستند و انواع مختلف این نوشیدنی را با تمام جزئیات می‌شناسند. به همین دلیل به جرات می‌توان گفت که ۹۹ درصد از مردم تفاوت‌های بین انواع مختلف نوشیدنی قهوه را نمی‌دانند. در واقع لاته و کاپوچینو هر دو از مشتقات قهوه هستند و با استفاده از پودر قهوه تهیه می‌شوند؛ اما برای درک درست تفاوت لاته با كاپوچينو باید با ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنا بود.

البته ما منکر این موضوع نمی‌شویم که به دلیل تفاوت‌های جزئی در تهیه لاته و کاپوچینو، تنها باریستاهای حرفه‌ای از پس تشخیص آن برمی‌آیند؛ اما با شناخت ویژگی‌های هرکدام می‌توان نسبت به تفاوت آن‌ها آگاه شد. بنابراین در این مطلب از سایت سان راپ نگاه مختصری بر ویژگی‌های خاص هر کدام از این دو نوشیدنی‌ها داریم و از تفاوت لاته با كاپوچينو می‌گوییم. همچنین در انتهای مطلب نیز در رابطه با شرایط خرید قهوه مرغوب برای تهیه اسپرسو توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. پس همراه ما بمانید!

تصویر فرق لاته با کاپوچینو

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو یکی از سنتی‌ترین، محبوب‌ترین و همچنین مشهورترین نوشیدنی‌های اسپرسو است که با استفاده از پودر قهوه درست می‌شود. برای تهیه این نوشیدنی معمولا از یک لایه اسپرسو و دو لایه شیر استفاده می‌کنند، البته نسبت فوق تا حدودی سلیقه‌ای بوده و در کافی‌شاپ‌های مختلف ممکن است تا حدی متفاوت باشد.

به عنوان مثال در برخی از کافی‌شاپ‌ها برای تهیه کاپوچینو به جای دو لایه شیر از یک لایه فوم شیر و یک لایه شیر جوشیده شده استفاده می‌شود. در برخی دیگر نیز کاپوچینو را به همراه یک لایه اسپرسو و ۴ لایه شیر به همراه یک لایه فوم شیر درست می‌کنند. بنابراین نسبت شیر با اسپرسو فرمول خاصی ندارد و باریستا می‌تواند در این مورد سلیقه‌ای عمل کند.

البته دریافت راهنمای خرید قهوه و دقت در انتخاب نوع قهوه مصرفی، بسیار مهم است؛ زیرا هرچه قهوه اسپرسو مرغوب‌تر باشد به همان میزان طعم و مزه کاپوچینو بهتر خواهد شد؛ بنابراین کسانی که می‌خواهند بهترین کاپوچینو را تهیه کنند باید در انتخاب و خرید کپسول قهوه و یا قهوه میکس شده دقت عمل بیشتری به خرج دهند.

 

لاته چیست؟

بسیار از افراد تصور می‌کنند که لاته همان کاپوچینو است، البته که آن‌ها تصور چندان اشتباهی هم ندارند؛ زیرا لاته و کاپوچینو بسیار شبیه یکدیگر هستند؛ بنابراین برای درک تفاوت‌های موجود بین آن‌ها باید بسیار ریزبین بود. به همین دلیل است که به جز باریستاهای حرفه‌ای هر کسی قدرت تشخیص تفاوت‌های ظریف بین لاته و کاپوچینو را ندارد.

در تهیه لاته نیز از یک شات اسپرسو استفاده می‌شود؛ اما برخلاف کاپوچینو به جای فوم شیر، میکروفوم شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع لاته از ترکیب اسپرسو با نسبت مشخص میکروفوم شیر تهیه می‌شود. اگر برایتان سوال است که میکروفوم چیست باید بگوییم همان کف شیر است، منتهی در مقایسه با فوم شیر بافت ظریف‌تر و متراکم‌تری دارد.

برای تهیه میکروفوم، شیر را آنقدر هوادهی می‌کنند که تمامی حباب‌های هوای موجود در آن به یک نوع خامه تبدیل می‌شوند. به نحوی که بافت آن بسیار سبک و ظریف‌ شده و در بالای شیر جوشیده شده قرار می‌گیرد. از این رو در حین تهیه لاته، اسپرسو با میکروفوم شیر بهتر ترکیب می‌شود و بافت باکیفت‌تر و یک دست‌تری در مقایسه با کاپوچینو به خود می‌گیرد.

تصویر لاته

فرق لاته با کاپوچینو چیست؟

حتما تا به اینجا متوجه تفاوت‌های لاته با کاپوچینو شده‌اید اما این تفاوت‌ها به همین جا ختم نمی‌شود. در ادامه درباره مهم‌ترین تفاوت‌های بین لاته و کاپوچینو صحبت می‌کنیم.

  • نسبت اسپرسو به شیر

همان‌طور که در مبحث معرفی کاپوچینو عنوان شد، برای تهیه آن نسبت ۱ به ۲ یا ۱ به ۴ اسپرسو با شیر جوشیده شده و فوم یا کف شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تهیه لاته نیز نسبت اسپرسو همان یک شات است؛ اما نسبت شیر بیشتر می‌شود. به نحوی که برای تهیه یک فنجان لاته ۷ شات شیر و میکروفوم و یک شات اسپرسو به کار می‌رود، البته در این باره نیز برخی از باریستاها تا حدودی سلیقه‌ای عمل می‌کنند و نسبت اسپرسو با میکروفوم شیر و شیر جوشیده‌شده را تغییر می‌دهند.

افزودن نسبت بیشتر اسپرسو به لاته امری کاملا سلیقه‌ای‌ست و هر کسی می‌تواند متناسب با سلیقه و ذائقه خود نسبت لاته را تغییر دهد. منتهی باید گفت که در این صورت نسبت صحیح نوشیدنی لاته تا حدود زیادی تغییر خواهد کرد. به عبارت دیگر آن دسته از افرادی که به دلیل طعم و مزه خامه‌ای لاته به آن علاقمند هستند و به همین دلیل لاته را بیشتر می‌پسندند، بهتر است بدانند که با تغییر نسبت اسپرسو و افزایش آن در لاته، طعم نوشیدنی به دلیل وجود میکروفوم شیر در آن، چندان متفاوت نخواهد شد.

  • طعم و مزه

دیگر تفاوت کافه لاته با کاپوچینو در طعم و مزه آن‌هاست. هر کسی برحسب سلیقه خود از طعم‌های خاصی لذت می‌برد. از این رو کسانی که علاقه زیادی به نوشیدنی‌های شیری و خامه‌ای دارند؛ بهتر است به سراغ لاته بروند؛ زیرا همانطور که عنوان شد نسبت شیر لاته بیشتر از کاپوچینو است و همین عامل سبب شده است که طعم و مزه شیر در آن بیشتر احساس شود.

  • تاثیرات ذهنی

بی شک همه ما می‌دانیم که یکی از ویژگی‌های قهوه، انرژی‌بخش بودن آن است و بسیاری از افراد به دلیل همین ویژگی به خرید قهوه روی می‌آورند. اما شیر برعکس پودر قهوه یک نوشیدنی آرام‌بخش بوده و بسیاری از متخصصان تغذیه معتقد هستند که مصرف آن قبل از خواب، خوابی عمیق و آرام را در پی دارد.

بنابراین آن دسته از نوشیدنی‌هایی که با نسبت بیشتر شیر تهیه می‌شوند در مقایسه با مواردی که درصد بیشتری قهوه در ترکیبات خود دارند آرام‌بخش‌تر هستند. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که لاته در مقایسه با کاپوچینو آرامش بیشتری برای متقاضیان خود به ارمغان می‌آورد. از این رو کسانی که به دنبال یک نوشیدنی آرام‌بخش هستند باید لاته را انتخاب کنند؛ اما کسانی که به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاص و یا موقعیت شغلی خود مجبورند تا پاسی از شب بیدار بمانند باید از خوردن لاته خودداری کنند.

  • عطر

عطر نوشیدنی‌ها کاملا سلیقه‌ای بوده و هر فردی در این‌باره سلایق منحصر به فرد خود را دارد. به طور کلی پودر قهوه عطر بسیار فرح بخشی دارد و ناخودآگاه علاقمندان به اسپرسو را وجد می‌آورد؛ بنابراین آن دسته از افرادی که از عطر اسپرسو بیشتر از طعم خامه‌ای لذت می‌برند، بهتر است کاپوچینو را انتخاب کنند؛ زیرا نسبت بیشتر اسپرسو در کاپوچینو در مقایسه با لاته سبب شده است که عطر کاپوچینو بیشتر باشد.

  • کافئین

همه ما می‌دانیم که قهوه کافئین بالایی دارد و یکی از دلایل اصلی مورد توجه قرار گرفتن این نوشیدنی هم همین است. در مقایسه درصد کافئین لاته با كاپوچينو باید گفت که درصد قهوه موجود در این دو نوشیدنی تقریبا یکسان است؛ زیرا هر دو از یک شات قهوه با نسبت‌های مختلف شیر و کف شیر تهیه می‌شوند.

از این رو درصد کافئین موجود در هر دو نوشیدنی یکسان است. البته شاید برخی تصور کنند که به دلیل کم بودن میزان شیر در کاپوچینو، لاته کافئین کمتری دارد. در صورتی که نسبت استاندارد قهوه یا اسپرسو برای تهیه هر دو نوشیدنی تقریبا یکسان است.

  • حجم نوشیدنی

همانطور که اشاره شد در تهیه لاته به ازای یک شات اسپرسو ۷ شات شیر و میکروفوم شیر استفاده می‌شود؛ بنابراین حجم این نوشیدنی در مقایسه با کاپوچینو که نهایتا با یک شات اسپرسو و ۴ شات شیر جوشیده و فوم شیر تهیه می‌شود، بیشتر است. پس اگر می‌خواهید نوشیدنی کمتر و اقتصادی‌تری را در کافی شاپ سفارش دهند باید کاپوچینو را انتخاب کنند.

ناگفته نماند که یک فنجان لاته معمولا حدود ۸ انس و ۲۳۰ میلی لیتر ظرفیت دارد و در حال حاضر لاته بزرگ‌ترین نوشیدنی قهوه در همه کافی‌شاپ‌های دنیا به شمار می‌رود درحالی‌‌که یک فنجان کاپوچینو فقط ۴ انس و ۱۵۰ میلی‌لیتر ظرفیت دارد.

 

 

راهنمای خرید قهوه

قهوه در حال حاضر در همه جای دنیا طرفدار دارد و با استفاده از آن انواع و اقسام نوشیدنی تهیه می‌شود. کیفیت قهوه برای تهیه نوشیدنی‌های مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. پس یادتان نرود از خرید قهوه باکیفیت غافل نشوید تا نوشیدنی خوش‌طعمی نصیب‌تان شود!

به طور کلی دانه قهوه در دو نوع روبوستا و عربیکا وجود دارد که هر کدام از این دانه‌ها از لحاظ طعم، میزان کافئین و… باهم تفاوت دارند، البته ناگفته نماند که معمولا قیمت قهوه عربیکا بالاتر از روبوستا است. این که از کجا قهوه بخرید همیشه مهم و حائز اهمیت است. به‌همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم برای خرید کپسول قهوه درجه یک و مناسب برای تهیه اسپرسو، به یک فروشگاه فعال معتبر در این حوزه مثل فروشگاه سان راپ مراجعه کنید تا خیالتان از بایت کیفیت قهوه‌ای که می‌خرید، راحت باشد. ناگفته نماند که خرید پودر و کپسول قهوه در این فروشگاه به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است.

یادتان باشد که هر زمان که اراده کنید، می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی موجود در این صفحه با پشتیبانی سان‌راپ ارتباط برقرار کنید و برای خرید قهوه دلخواه خود مشاوره رایگان بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *