تاریخچه قهوه و انواع آن

تمپر قهوه چیست؟

تصویر تمپر قهوه

برای درست کردن یک قهوه خوش طعم و عالی، به لوازم زیادی لازم است. به عنوان یک باریستای خوب، باید یک تمپر مناسب داشته ‌باشید. شاید فکر کنید برای تهیه قهوه داشتن یک قهوه ساز نسپرسو کفایت می‌­کند؛ اما اگر می‌خواهید یک اسپرسو به یاد ماندنی درست کنید، باید به دنبال یک تمپر قهوه با کیفیت مطلوب باشید. شاید این وسیله در ظاهر کوچک باشد؛ اما زمانی که با آن آشنا شوید، خواهید فهمید که چه تاثیر زیادی بر طعم و کیفیت قهوه دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با تمپر آشنا کنیم و به معرفی انواع تمپر قهوه، بپردازیم. با سان راپ همراه باشید.

 

تمپر قهوه چیست و چه کاربردی دارد؟

ممکن است همین حالا هم سوال‌های تمپر چیست یا تمپر قهوه چیست، در ذهن شما شکل گرفته ‌باشد. اجازه دهید تا به این سوال پاسخ دهیم. تمپر قهوه‌ ساز، ابزاری کوچک، اما بسیار با اهمیت است. معمولاً از این ابزار برای فشرده کردن قهوه در پودر قهوه در پرتافیلتر استفاده می‌شود. در صورت عدم استفاده از این ابزار، در زمان پاشیدن آب روی قهوه، حجم آن زیاد شده و دستگاه اسپرسوساز شما را کثیف می‌کند؛ علاوه بر این، در صورت تمپر نکردن مناسب قهوه، اسپرسو شما غلظت کافی نخواهد داشت و کیفیت نهایی خود را نشان نمی‌دهد.

تصویر تمپر قهوه چیست

انواع تمپر قهوه

همچون دیگر قطعات جانبی دستگاه اسپرسوساز، تمپر قهوه نیز انواع مختلفی دارد. بعضی از تمپرها، تمپر قهوه برقی هستند و برخی به صورت ست کامل تمپر قهوه، به فروش می‌رسند. پیش از آموزش نحوه تمپر کردن قهوه، خوب است تا با انواع تمپرها آشنا شوید. در ادامه این مطلب، شما را با انواع تمپر آشنا کرده و بهترین تمپر قهوه را به شما معرفی می‌کنیم.

 

سطح تخت

بعضی از تمپرها از نوع سطح تخت هستند. این نوع از تمپر قهوه فلزی، در هنگام فشرده کردن پودر قهوه، به تمام آن به یک اندازه فشار وارد کرده و سطحی کاملاً صاف به شما تحویل می‌دهد.

 

سطح محدب

تمپرهای سطح محدب، مناسب افرادی هستند که علاقه‌ای به استفاده از تمپرهای سطح صاف ندارند. با کمک این نوع از تمپر می‌توانید تا لبه‌های بیرونی پودر قهوه را نیز صاف کنید. کناره‌های این تمپر کمی نازک‌تر از مرکز آن است؛ به این شکل می‌توانید آب را در دیواره‌های داخلی پر فیلتر، هدایت کنید. استفاده از این نوع تمپر مناسب افراد با تجربه است؛ چرا که در صورت آشنا نبودن با روش استفاده این تمپر، نمی‌توانند تا سطحی صاف با پودر قهوه درست کنند.

 

سطح نیمه محدب

بعضی از تمپرهای قهوه سطحی نیمه محدب دارند. به اصطلاح به این نوع از تمپر قهوه C-Flat گفته می‌شود. این نوع از تمپر ترکیبی از تمپرهای صاف و محدب به شمار می‌رود. لبه‌های این تمپر قدری خمیده بوده و وسط آن صاف است. در این نوع از تمپر، قسمت وسط بیشتر فشرده خواهد شد.

 

سطح شیاردار

روی سطح تمپرهای شیاردار، خطوطی دایره‌ای وجود دارد؛ این خطوط کمک می‌کنند تا آب بیشتر توزیع و اشباع شود و به جریان آب کمک می‌کنند. شستن این نوع از تمپر قدری سخت است و جالب است که در نهایت قهوه متفاوتی به وجود نخواهد آمد! بهتر است بدانید که این مدل طرفداران زیادی ندارد.

 

دسته کالیبری

نوعی از تمپرهای قهوه وجود دارند که به آن‌ها دسته کالیبری می‌گویند. دسته این مدل از تمپر به صورت مستقیم به پایه وصل نیست و به همین علت نیرو را به صورت یکسان بر پایه، پخش می‌کند. معمولاً استفاده از این مدل به 14 کیلوگرم نیرو نیاز دارد و مناسب باریستاهای تازه‌کار است.

 

دسته غیر کالیبری

بعضی از تمپرهای قهوه به صورت غیر کالیبری طراحی می‌شوند. در این مدل دسته و پایه کاملاً به یکدیگر متصل بوده و کار کردن با آن‌ها قدری سخت است. معمولاً باریستاهای باتجربه و حرفه‌ای از این نوع استفاده می‌کنند.

تصویر انواع تمپر

آشنایی با نحوه تمپر قهوه

در این بخش قصد داریم تا نحوه تمپر قهوه را به شما آموزش دهیم. استفاده از این وسیله نیازمند تمرین و دقت بسیار است. قبل از هر چیز باید دستگاه اسپرسوساز خود را کاملاً خشک و تمیز کنید. سپس آن را روی سطحی صاف قرار دهید. برای تهیه اسپرسو تک شات به 7 گرم قهوه و برای اسپرسو دبل شات به 14 گرم پودر قهوه نیاز خواهید داشت. پس از ریختن پودر قهوه در پرتافیلتر، با انگشت سطح آن را صاف کنید.

در مرحله بعد سطح قهوه را با استفاده از تمپر بکوبید. توجه داشته ‌باشید که حتماً زاویه بازو و مچ دست شما، زاویه 90 درجه داشته‌باشد؛ با این زاویه می‌توانید نیرو را به صورت یکسان به پرتافیلتر وارد کنید. در صورتی که قهوه شما غلظت کافی نداشته ‌باشد، خواهید فهمید که فشار کافی به آن وارد نکرده‌اید و در سری بعد باید تلاش بیشتری کنید. با قدری تمرین، در این کار استاد خواهید شد؛ پس زود نا امید نشوید!

 

جمع بندی

در این مطلب سعی شد تا اطلاعات کاملی درباره انواع تمپر و نحوه کار تمپر قهوه، در اختیار شما قرار بگیرد. اگر به دانستن قیمت تمپر قهوه علاقه‌مندید یا به دنبال جایی می‌گردید که فروش انواع تمپر داشته ‌باشد، می‌توانید به وب سایت‌های اینترنتی سان راپ که ارائه دهنده انواع دستگاه اسپرسوساز، کپسول قهوه و… است، سری بزنید. امید است که اطلاعات این مطلب، برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *